Lizbona: chór głuchych na liturgiach ŚDM

2022-09-25 21:48
ŚDM Lizbona
Autor: sdmpolska.pl

Papież chce spotkać wszystkich. Słowo „wszystkich” obejmuje także głuchych – podkreśla Carmo Diniz, z lokalnego komitetu organizacyjnego przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. Te odbędą się w dniach 1-6 sierpnia w Lizbonie. Podczas liturgii papieskich będzie śpiewał chór, w którym występują osoby głuche.

Komitet od początku wykorzystuje portugalski i międzynarodowy język migowy w przekazywaniu informacji związanych z ŚDM: orędzia papieża Franciszka do młodych Portugalczyków, oficjalnej modlitwy i hymnu. Również filmy wideo publikowane w internecie przez komitet są napisane tak, aby były dostępne także dla osób niesłyszących. Kolejnym krokiem będzie stworzenie grupy międzynarodowych tłumaczy na inne języki migowe, niż portugalski i międzynarodowy.

Podczas ŚDM realizowany będzie projekt Mãos que Cantam (Śpiewające ręce). Powstał 12 lat temu na Portugalskim Uniwersytecie Katolickim. Aby osoby głuche czuły się w pełni włączone w centralne wydarzenia z udziałem papieża, chór z nich złożony będzie wykonywał wszystkie śpiewy liturgiczne.

Źródło:ekai