Londyn: rozpoczął się pogrzeb zmarłej królowej Elżbiety II

2022-09-19 12:40
Królowa Elżbieta II
Autor: Shutterstock Królowa Elżbieta II

W Londynie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zmarłej królowej Elżbiety II. Na ulice brytyjskiej stolicy wyległy dziesiątki tysięcy ludzi. Przybyło kilkaset szefów państw i rządów z całego świata. W mieście panują niespotykane środki bezpieczeństwa.

Około godziny 11.45 trumna z królową w kondukcie została przewieziona z Westminster Hall do pobliskiego Opactwa Westminsterskiego na ceremonię państwową. Za trumną kroczyła czwórka dzieci królowej, w tym nowy król Karol III, oraz książęta William i Harry. Nabożeństwo żałobne prowadzi dziekan opactwa westminsterskiego, ks. David Hoyle. Premier Liz Truss i sekretarz generalna Commonwealthu Patricia Scotland odczytają fragmenty Pisma Świętego. Modlić się będą także: anglikański arcybiskup Yorku Stephen Cottrell, katolicki arcybiskup Westminsteru, kard. Vincent Nichols oraz moderator Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields. Kazanie wygłosi arcybiskup Canterbury i prymas Wspólnoty Anglikańskiej Justin Welby. Ks. Dean Hoyle udzieli na koniec błogosławieństwa.

Były arcybiskup Yorku, John Sentamu, powiedział wcześniej, że królowa nie życzyła sobie "nudnego pogrzebu". Jak zaznaczył, nabożeństwo uświetni muzyka i chóralny śpiew. Na godz. 12.55 w Westminsterze i w całym kraju zaplanowano dwie minuty ciszy, po czym zostanie odśpiewany hymn narodowy, a trumna wyprowadzona z opactwa. W następującej po tym procesji, ponownie towarzyszyć jej będzie rodzina królewska. Procesja zakończy się o godz. 14 salwą armatnią; trumna zostanie wtedy przewieziona do zamku Windsor.

Msza pogrzebowa w kaplicy św. Jerzego rozpocznie się o godz. 17. Obecna będzie rodzina królewska oraz najwyżsi przedstawiciele państw, których królowa Elżbieta II była głową. Ciało królowej spocznie u boku jej męża księcia Filipa, który zmarł w 2021 roku.

Na uroczystości pogrzebowe przybyły głowy państw i przedstawiciele rządów z całego świata, w tym prezydenci USA, Polski, Francji, Austrii i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Na uroczystości pogrzebowe nie zaproszono przedstawiciele Rosji i Białorusi, Syrii, Mjanmy, Afganistanu, Wenezueli i Korei Północnej.

Źródło:ekai