Tradycyjnie, na zakończenie spotkania wierni wspólnie będą się modlić w intencji pokoju na świecie. Skierują ją do Boga przedstawiciele Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Kościoła Greckokatolickiego.
Droga Krzyżowa na Majdanku stanowi jedno z najbardziej symbolicznych nabożeństw wielkopostnych w regionie, łącząc modlitwę z pamięcią o ofiarach totalitaryzmów oraz refleksją nad odpowiedzialnością za współczesny świat. W tym roku chcemy przyjrzeć się słowom Jezusa, które wypowiedział umierając na krzyżu: „Ojcze, przebacz…”
- W rozważaniach Męki i Śmierci Chrystusa oraz wsłuchując się we wspomnienia osadzonych na Majdanku chcemy szukać odpowiedzi na pytania: Czy człowiek jest w stanie przebaczyć? Czy można cieszyć się prawdziwym pokojem na świecie, gdy człowiek nie potrafi przebaczać? – mówi ks. Mateusz Wójcik z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.
- Przejście Drogi Krzyżowej na Majdanku, jest bardzo poruszającym przeżyciem, w szczególności jeśli idzie się w nocy, a w tle słychać rozważania, które zawierają wspomnienia więźniów. Pierwszy raz na brałam udział w tym wydarzeniu trzy lata temu i już wtedy czułam ciarki na plecach. Jedyna rzecz, która unosiła mnie na duchu to świadomość, że szłam z bliskimi mi osobami - wspomina Natalia Stachura z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. Wspólna modlitwa w miejscu, w którym wydarzyło się wiele cierpienia daje do myślenia. Dzięki zaangażowaniu młodych ludzi w to wydarzenie takie chwile można przeżyć głębiej czując jedność z młodzieżą o podobnych poglądach – dodaje.
Patronat duchowy nad wydarzeniem sprawuje metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
Patronat medialny: Katolicka Agencja Informacyjna, TVP3 Lublin, Gość Niedzielny, Niedziela oraz Radio PLUS Lublin
Źródło: ks. Mateusz Wójcik/Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej, tk