Lublin świętuje 35. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II

2022-06-08 14:27
Papież Jan Paweł II Karol Wojtyła podczas wizyty w Lublinie Lublin
Autor: Archidiecezja Lubelska Jan Paweł II podczas wizyty w Lublinie 9 czerwca 1987

Koncert papieski „Jan Paweł II – Papież Rodziny" na rozpoczęcie XXVI Festiwalu Organowego Lublin-Czuby zainauguruje cykl wydarzeń artystycznych w sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie dla uczczenia 35 rocznicy wizyty św. Jana Pawła w Lublinie.

Parafia Świętej Rodziny na lubelskich Czubach od 35 lat wdraża w życie i przypomina nauczanie św. Jana Pawła II. To właśnie tu 9 czerwca 1987 roku wokół ołtarza polowego zgromadziły się tłumy wiernych. Tego dnia padły słynne słowa: „Ileż to wspomnień historycznych przychodzi na myśl, gdy jestem w mieście, w którym chrześcijaństwo ma tysiąc lat tradycji, w mieście, które było miejscem unii Polski z Litwą w roku 1569, w mieście, które przeżyło tyle wojen, najazdów i zniszczeń. Ich symbolem jest Majdanek, gdzie miałem okazję zatrzymać się dziś rano z głębokim przejęciem. Wyrażam radość, że Lublin żyje, że się rozwija; powstają w nim nowe dzielnice i nowe kościoły. Wyrażam radość, że jest miastem pięciu wyższych uczelni".

Pamiątką pobytu Ojca Świętego na lubelskich Czubach jest festiwal organowy. Ta inicjatywa to wcielenie w życie innych słów św. Jana Pawła II, że Kościół potrzebuje sztuki i artystów i poprzez sztukę przekazuje przesłanie Ewangelii. W tym roku po raz pierwszy program festiwalowy łączyć będzie polską i ukraińską kulturę, a występować będą razem wybitni polscy i ukraińscy artyści.

XXVI Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby odbywa się w ramach projektu autorskiego Roberta Grudnia „Podaj rękę Ukrainie”. Pierwszy koncert: „Jan Paweł II - Papież Rodziny" już w czwartek 9 czerwca, o godz.19.00. Wystąpią: Alicja Węgorzewska – mezzosopran, Robert Grudzień - organy, fortepian, Jerzy Zelnik – aktor, Halina Risna - sopran (Ukraina), Yulia Sharovska - fortepian (Ukraina), ks. Tadeusz Pajurek – słowo wiążące, scenariusz Anna Drela.

Po koncercie inauguracyjnym festiwal Lublin-Czuby będzie kontynuowany w każdą środę lipca i sierpnia. W ramach festiwalu występować będą wybitni artyści z kraju i z zagranicy m.in. : Bogdan Kierejsza - skrzypce, Olga Bończyk - aktorka, Maciej Zakościelny - aktor, Alicja Węgorzewska - mezzosopran, Chór Ziemi Włodawskiej Vlodaviensis, soliści, Teatru Muzycznego w Lublinie, Andrzej Sochacki - organy, Robert Grudzień – organy, fortepian, Nadiya Velichko – organy (Ukraina), Olha Hrytsak - mezzosopran (Ukraina).

Organizatorem festiwalu jest parafia pw. Św. Rodziny w Lublinie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: metropolita lubelski  abp Stanisław Budzik, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Źródło: Archidiecezja Lubelska