Ma 90 lat. Statua Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro

2021-10-12 12:50
Jezus
Autor: pixabay

To czwarty co do wielkości posąg Chrystusa na świecie, ale zdecydowanie najsłynniejszy. Dokładnie 90 lat temu, 12 października 1931 roku, "Cristo Redentor" został poświęcony i odsłonięty na wzgórzu Corcovado.

Aby podziwiać widok na Rio de Janeiro spod wyciągniętych ramion Chrystusa, co roku, na górę o wysokości 710 metrów pielgrzymuje ponad 3 mln turystów. W związku z okrągłą rocznicą, monument został poddany renowacji.

W 1921 r. rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na budowę pomnika, który miał upamiętnić setną rocznicę niepodległości Brazylii. Było kilka projektów, ostatecznie wybrano pomysł Hektora da Silvy. Jego olbrzymia statua Chrystusa z rozpostartymi ramionami, jednocześnie obejmuje miasto i wita przybywających gości od morza. Budowa ruszyła w 1922 roku.

Ważący 1,145 ton monument w stylu Art-Daco ma trzydzieści metrów wysokości i stoi na ośmiometrowym cokole. Od miesięcy trwa spór pomiędzy państwowym urzędem ochrony środowiska ICMBio, który zarządza parkiem przyrodniczym wokół pomnika i pobiera opłaty za wstęp, a archidiecezją, która sprawuje nad nim jurysdykcję. Władze planują prywatyzację restauracji i sklepów z pamiątkami wzdłuż schodów do monumentu, ale zdaniem archidiecezji- obszar ten podlega jej administracji. Władze kościelne tłumaczą, że Figura Chrystusa stoi na szczycie góry Corcovado, a to teren należący do archidiecezji.

„Chrystus z Rio de Janeiro” został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO i stanowi najważniejszy symbol religijny Brazylii. Jednym z jego twórców jest francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia Paul Landowski. Od Chrystusa Odkupiciela niewiele wyższe są posągi Chrystusa Zgody w Boliwii- 40,5 m, w Wietnamie- 32 m oraz pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie- 36 m.

Z kolei na południu Brazylii powstaje pomnik Chrystusa z rozpostartymi ramionami większy od tego, który zdobi wzgórze Corcovado. Tym razem będzie przedstawiał Chrystusa Opiekuna.Budowa rozpoczęła się w 2019 roku w Encantado, liczącym 22 tys. mieszkańców. Miasto znajduje się 145 km na północny zachód od Porto Alegre, stolicy stanu Rio Grande do Sul. Do betonowej konstrukcji dodano już głowę i rozpostarte ramiona Chrystusa. Pomnik ma być gotowy jeszcze w tym roku. Razem z cokołem, będzie miał 43 m wysokości. I będzie najwyższy na świecie.

Źródło: ekai