Marsylia: maryjna modlitwa z udziałem papieża

2023-09-22 20:16
Franciszek Marsylia
Autor: Vatican News/twitter.com

„Otwórzmy drzwi kościołów i plebanii, ale przede wszystkim drzwi serca, aby poprzez naszą łagodność, życzliwość i gościnność ukazać oblicze naszego Pana” – zachęcił Franciszek duchowieństwo, osoby konsekrowane i seminarzystów, z którymi spotkał się na modlitwie maryjnej w bazylice Notre Dame de la Garde (Matki Bożej Strażniczki) w Marsylii.

Ojciec Święty pobłogosławił świecę z papieskim herbem, którą ustawiono pod stojącą na kolumnie figurą Matki Bożej Strażniczki. Po krótkiej modlitwie w ciszy Franciszka powitał arcybiskup Marsylii. Mieszkańcy przychodzą na to wzgórze, aby powierzyć się Maryi Pannie, którą nazywamy tu Dobrą Matką – powiedział kard. Jean-Marc Aveline.

Przypomniał, że do tego miasta przybywali, aby się tu modlić: św. Karol de Foucauld; mała Tereska z Lisieux w drodze do Rzymu, do papieża, aby zgodził się na jej wstąpienie do Karmelu, mimo młodego wieku; młoda palestyńska służąca Mariam, modląca się o rozeznanie swego powołania zakonnego; i studiujący w Rzymie ks. Karol Wojtyła przed wizytą u ks. Jacques’a Loewa, pierwszego księdza-robotnika, który pracował tutaj jako doker w porcie.

Zapewnił papieża, że witają go księża, diakoni stali ze swymi żonami, seminarzyści i wyżsi przełożeni oraz przełożone miejscowych wspólnot zakonnych. Dołączają do tego „z radością w sercu” rektorzy śródziemnomorskich sanktuariów maryjnych. „Wszyscy oni wiedzą, a kapłani przede wszystkim, ze względu na swe głębokie powołanie, że zawsze mamy się uczyć od Maryi spoglądania na Boga oczami ludu, zanosząc do Niej modlitwy i błagania wszystkich, ale też patrzenia na lud oczami Boga, pełnymi dobroci, zachęty i miłosierdzia” – mówił hierarcha.

Wskazał, że razem z Ojcem Świętym, wszystkimi pielgrzymami, „którzy od ponad ośmiuset lat przybywają na to wzgórze, aby prosić i dziękować, o czym świadczą liczne byłe wota i makiety statków, rozsiane po całym sanktuarium, powierzamy Maryi Pannie wszystkich mieszkańców wybrzeży Morza Śródziemnego i tych wszystkich, marynarzy czy migrantów, którzy stawiają czoła zagrożeniom morskim”.

Nawiązując do powtarzanej często przez Franciszka prośby o modlitwę za niego, kard. Aveline zaznaczył, że rektor tego sanktuarium zaproponował mieszkańcom modlitwę za papieża i złożenie jej pisanego śladu w sercu podobnym do jednego z tych, które zdobią mury tej bazyliki. I to serce rektor tego miejsca chce ofiarować Ojcu Świętemu w darze od Marsylczyków jako symbol ich uczuć i uznania.

Papież podkreślił maryjny wymiar posługi duchownych. Zaznaczył, że kapłani i osoby konsekrowane są powołani do sprawienia, żeby ludzie odczuwali na sobie spojrzenie Jezusa, a jednocześnie, by przyciągać spojrzenia swych braci i sióstr do Jezusa. Zwrócił uwagę, że są narzędziami miłosierdzia oraz narzędziami wstawiennictwa.

Charakteryzując spojrzenie miłosierdzia papież wskazał, że ma ono podnieść powalonych na ziemię. „Jest to spojrzenie pełne czułości, jaka jaśnieje w oczach Maryi. A my, powołani do przekazywania tego spojrzenia, jesteśmy zobowiązani do uniżenia się, odczuwania współczucia, do przyswojenia sobie cierpliwej i umacniającej życzliwości Dobrego Pasterza, który nie odrzuca zagubionej owcy, ale bierze ją na ramiona i raduje się z jej powrotu do owczarni” – powiedział Ojciec Święty.

„Otwórzmy drzwi kościołów i plebanii, ale przede wszystkim drzwi serca, aby poprzez naszą łagodność, życzliwość i gościnność ukazać oblicze naszego Pana” – zaapelował Franciszek. 

Mówiąc z kolei o roli wstawienniczej duchownych podkreślił potrzebę zanoszenia Bogu w modlitwie wszystkich powierzonych im osób. Zachęcił ich, by nieśli błogosławieństwo i pokój Jezusa wszędzie, do każdej rodziny i w każde serce. 

Pod przewodnictwem papieża odmówiono modlitwę do Matki Bożej Strażniczki, po czym Franciszek udzielił końcowego błogosławieństwa.

Źródło:ekai