Marsylia: Ojciec Święty spotkał się z prezydentem Francji

2023-09-23 23:50
Franciszek i Macron
Autor: Vatican News/twitter.com

Franciszek spotkał się dziś z prezydentem Emmanuelem Macronem. Wcześniej obaj uczestniczyli w sesji zamykającej III edycję Spotkań Śródziemnomorskich. Rozmowa trwała ponad 20 minut.

Po spotkaniu prezydent Macron z żoną Brigitte, pozowali do wspólnej fotografii z Franciszkiem.

Papież przybył do Marsylii na zakończenie trzłeciej edycji Spotkań Śródziemnomorskich. Macron wysłuchał papieskiego przemówienia kończącego obrady. Oprócz wyraźnego odniesienia do kryzysu migracyjnego zawierało ono szereg kwestii, w których papież i prezydent Francji mają rozbieżne opinie. Franciszek sprzeciwił się eutanazji oraz upomniał się o los nienarodzonych dzieci, „odrzuconych w imię fałszywego prawa do postępu”.

Po południu Ojciec Święty odprawił Mszę św. na Stade Vélodrome, na której obecny był prezydent Macron. Francuski przywódca wziął też udział w wieczornym pożegnaniu papieża na lotnisku. 

Rano osobiście powitał Franciszka przed Pałacem Pharo w Marsylii. Widząc jego problemy z poruszaniem, zaproponował, by Franciszek oparł się na jego ramieniu.

Francuskie media podkreślają, że jest to pierwsza od 500 lat wizyta papieża, w założonej w VI w. p.n.e. Marsylii. Dziennikarze mówią o wprowadzanych nadzwyczajnych zabezpieczeniach, zaznaczając jednocześnie, że wydarzenie to budzi aprobatę mieszkańców portowego miasta i entuzjazm wiernych. „Franciszek może przynieść trochę pokoju” – czytamy.

Wizyta papieska, w najstarszym i drugim co do wielkości po Paryżu mieście we Francji, była skupiona wokół problematyki migracji i uchodźców.

Źródło: vaticannews.va