Maryjny spacer po Ogrodach Watykańskich
Przez cały maj Muzea Watykańskie proponują pielgrzymom maryjny spacer po Ogrodach Watykańskich, połączony z modlitwą o pokój. Można wziąć w nim udział dwa razy w tygodniu: w sobotę rano i w środę po audiencji ogólnej, po uprzedniej rezerwacji – mówi s. Emanuela Edwards, kierownik Biura Działalności Edukacyjnej Muzeów Watykańskich.
„Maj z Maryją – mówi s. Emanuela – to specjalna wizyta w Ogrodach Watykańskich. Na trasie znajduje się 10 najważniejszych wizerunków maryjnych. W tym czasie, kiedy jest na świecie tak wiele napięć i konfliktów, będziemy się modlić o pokój przed wizerunkami Matki Bożej. W Ogrodach Watykańskich jest w sumie 27 wizerunków Maryi. Mamy więc prawo twierdzić, że są to ogrody maryjne. (…) Wielu papieży dostrzegało ten duchowy wymiar. Łączy się w nim piękno natury, fontann, starożytnych zabytków, wizerunków Maryi i świętych, tworząc harmonijną oazę spokoju, w których papieże mogli znaleźć przestrzeń na modlitwę i kontemplację. I rzeczywiście niektórzy papieże, jak Jan Paweł II czy Benedykt XVI, codziennie przychodzili tu na spacer, aby się pomodlić i odpocząć”.
Wizerunki Matki Bożej obecne w Ogrodach Watykańskich to świadectwo pobożności maryjnej różnych narodów. Wyznaczając trasę majowego spaceru wzięto pod uwagę te miejsca, które przypominają o przesłaniu pokoju.
„Pod tym względem – mówi s. Emanuela – najważniejsza jest chyba Matka Boża Fatimska. Trzeba pamiętać, że Maryja objawiła się w Fatimie ze swoistym planem pokoju. Wzywała ludzi do modlitwy, by wrócili do Ewangelii i poświęcili się Jej Niepokalanemu Sercu. I dlatego podczas trwającego nadal konfliktu w Ukrainie papież Franciszek wysłuchał tego wezwania z Fatimy i zawierzył pokój Królowej Pokoju. Również i my podczas naszej wizyty w Ogrodach Watykańskich będziemy odmawiać tę właśnie modlitwę przed figurą Matki Bożej Fatimskiej”.
Wizytę w Ogrodach Watykańskich trzeba zarezerwować na stronie Muzeów Watykańskich. Są dostępne dla wszystkich, w tym rodzin z dziećmi czy osób z niepełnosprawnością sensoryczną, motoryczną i intelektualną, które mogą dokonać specjalnej rezerwacji pod adresem: education.musei@scv.va.
Źródło: Krzysztof Bronk i Paolo Ondarza, Vatican News PL