Misterium Światła – niezwykła wystawa w Siedlcach

2021-11-27 14:35
Muzeum Diecezjalne w Siedlcach
Autor: Allgau/Wikimedia Commons

„Światłość w ciemności świeci od wieków po dziś dzień” – to kolejna wystawa w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach, która prezentuje wyjątkowe dzieła sztuki będące inspiracją do poznania ikonografii Bożego Narodzenia.

Uroczysty wernisaż wystawy odbył się w piątkowy wieczór w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Prezentowane dzieła pochodzą z wielu muzeów i instytucji w Polsce. To okazja, aby zobaczyć dzieła takich mistrzów jak: Giambattista Tiepolo, Giovanni Battista Pittoni, Francesco Bassano, Valerio Castello, Michał Willmann, Allesandro Lanfranchi. Będzie można podziwiać także polskich artystów tak jak: Józef Mechoffer, Stanisław Wyspiański, Brat Albert Chmielowski, Cyprian Kamil Norwid.

Spośród wielu artystów współczesnych dzieła swoje udostępnili: Grzegorz Bednarski, Zbigniew Cebula i Janusz Matuszewski – profesorowie ASP w Krakowie, Wojciech Cieśniewski i Artur Wąsowski – profesorowie ASP w Warszawie, o. Jacek Hajnos, Kamil Kuzko, Katarzyna Makieła-Organisty, Aldona Mickiewicz, Mateusz Niemiec - absolwenci ASP w Krakowie oraz siedlczanin - Tomasz Nowak związany z Uniwersytetem Przyrodniczo – Humanistycznym w Siedlcach.

Zebrane dzieła sztuki ukazują piękno bożonarodzeniowych scen począwszy od zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, nawiedzenie św. Elżbiety, poprzez spis w Betlejem, adorację Dzieciątka, Epifanii, ucieczkę do Egiptu, aż po Ofiarowanie w świątyni. Okres narodzin Dziecięcia to także moment porannych rorat, wieńca adwentowego, przygotowania Wigilii, kolędników, tradycyjny śpiew kolęd. Siedlecka wystawa ukazuje tę różnorodność w ujęciu treści tematu i bogactwo formy artystycznej obejmujące płótna, rzeźby, grafiki, akwarele, szaty liturgiczne wielu wybitnych artystów.

Jak wskazał ks. dr Robert Mirończuk: Wystawa, której otwarcie następuje na progu Adwentu jest doskonałą okazją, aby przemyśleć na nowo prawdę zapisaną przez św. Jana: „a słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas - powiedział dyrektor muzeum.

Zebrana dzieła będzie można podziwiać w Muzeum Diecezjalnym do 31 marca 2022 r.

Źródło: KAI