„Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy” - nowa wystawa na Jasnej Górze

2021-11-25 11:33
Wystawa o o. Tomzińskim
Autor: @JasnaGóraNews/Twitter

Wystawa obejmuje 40 tablic z zestawami fotografii z ostatnich 8 lat życia o. Tomzińskiego - jedynego paulina, który pamiętał Jasną Górę z okresu prawie całego stulecia. Nikt dłużej niż on nie mieszkał w jasnogórskim klasztorze.

W Sali Rycerskiej jasnogórskiego klasztoru otwarto wystawę „Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy” autorstwa Marcina Szpądrowskiego. Uroczystość odbyła się w 103. urodziny wielkiego zakonnika, który zmarł 14 listopada. O. Jerzy zasługuje na to, by pozostał w pamięci nie tylko jego zakonnych współbraci. Chciejmy pamięć o nim przekazywać następnym pokoleniom, bo jego życie - filigranowego paulina, niepozornego w wymiarze jego fizyczności, wskazuje na wielką dobroć Boga i na to, że kto się Jemu odda, tego życie będzie spełnione i radosne do końca - powiedział przeor Jasnej Góry otwierając wystawę.

Marcin Szpądrowski, częstochowski pasjonat fotografii często towarzyszył śp. o. Jerzemu z aparatem nie tylko w sanktuarium, ale również wtedy, gdy zakonnik opuszczał klasztor i pomimo swego sędziwego wieku podejmował różne aktywności poza murami Jasnej Góry. Tak powstały unikatowe fotografie, dokumentujące najnowsze wydarzenia z życia człowieka, w którego oczach odbiła się prawie wiekowa historia Ojczyzny i Kościoła.

Wystawa obejmuje 40 tablic z zestawami fotografii z ostatnich 8 lat życia o. Tomzińskiego. Są zdjęcia dokumentujące setne urodziny śp. o. Jerzego, a także kolejne rocznice, czyli 101. i 102., pokazujące jego życie w zakonnej celi, pracę, spotkania z przyjaciółmi. Najnowsze pochodzą z beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, a więc z 12 września 2021 roku. Spełniło się bowiem marzenie jasnogórskiego zakonnika - jego duchowy przewodnik, ojciec i przyjaciel, dostąpił chwały ołtarzy. W tej tak bardzo wymodlonej, wytęsknionej uroczystości beatyfikacyjnej sędziwy mnich uczestniczył osobiście.

Nazywany był „żywą legendą” i „kroniką Jasnej Góry”. Śp. Ojciec Jerzy Tomziński - jedyny paulin, który pamiętał Jasną Górę z okresu prawie całego stulecia. Nikt dłużej niż on nie mieszkał w jasnogórskim klasztorze. Mówił o sobie, że jest „człowiekiem Jasnej Góry”. Uważał Jasną Górę za swój ukochany dom oraz życiową legitymację i dowód tożsamości. Znał tutaj każdy kamień i każdy kąt - od fundamentów po krzyż górujący z wieży sanktuarium ponad miastem - czytamy m.in. w biogramie do wystawy przygotowanym przez Lidię Dudkiewicz.

Wystawa „Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy” pozostanie na Jasnej Górze na Sali Rycerskiej do 6 grudnia. Potem prezentowana będzie także w Gminnym Ośrodku Kultury w Przystajni i Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Źródło: Biuro Pracowe Jasnej Góry