Młotek do ceremonii papieskich w Bawarskim Muzeum Narodowym

2024-12-30 20:54
Monachium
Autor: Diliff/wikimedia commons

To prawdziwy młotek: Bawarskie Muzeum Narodowe w Monachium posiada wykonany z pozłacanego srebra młotek, którego mógł używać wyłącznie papież podczas uroczystości. Według katolickiego domu medialnego Michaelsbund, pochodzi z XVI wieku i użył go papież Juliusz III tylko do trzech krótkich uderzeń w Drzwi Święte otwierając je z okazji Roku Świętego 1550.

Dzieło sztuki jest bogato zdobione, po obu stronach widać skrzydlate głowy aniołów, na górze znajdują się dwie antyczne figurki. Na rewersie przedstawiono Mojżesza uderzającego w skałę na pustyni z której wypływa woda, aby ugasić pragnienie ludu Izraela.

To mistrzowskie arcydzieło, uważają eksperci z Muzeum Narodowego. Metalowy odlew z drobnymi ozdobami i przedstawieniami figuralnymi jest doskonale wykonany. Drewnianą rękojeść dodano jednak dopiero w XIX wieku, wcześniej była zrobiona z dużo cenniejszego materiału, być może z kości słoniowej.

Z całą pewnością wykonanie tego dzieła zlecił poprzednik papieża Juliusza, Paweł III. Zmarł jednak przed planowanym na 24 grudnia 1499 otwarciem Drzwi Świętych. Rytuał sprawował 24 lutego jego następca Juliusz III. Papieski przedmiot znajdujący się muzeum w Monachium znany jest również jako „młotek z Dillingen”. Po ceremonii otwarcia Juliusz III podarował młotek biskupowi Augsburga, kardynałowi Otto Truchsessowi von Waldburg-Trauchburg, który później przekazał go założonemu przez siebie uniwersytetowi w Dillingen nad Dunajem. W 1865 roku dzieło sztuki kupiło Bawarskie Muzeum Narodowe.

Źródło: ekai