Muzeum Diecezjalne w Tarnowie nieczynne do odwołania

2024-06-15 13:35
Muzeum Diecezjalne w Tarnowie
Autor: Wilkipedia Muzeum Diecezjalne w Tarnowie

Ze względu na prowadzony remont, Muzeum Diecezjalne w Tarnowie jest nieczynne aż do odwołania. Przerwa może potrwać kilka miesięcy.

Jak zapewnia dyrektor ks. dr Piotr Pasek prowadzone prace zapewnią zbiorom lepsze warunki, a odwiedzającym zwłaszcza w zimie, komfortowe obcowanie ze sztuką.

– Bardzo przepraszamy wszystkich zainteresowanych odwiedzeniem naszego muzeum, szczególnie Galerii Sztuki Średniowiecznej i innych działów naszej ekspozycji, ale z powodu prac konserwatorskich związanych z termomodernizacją, dla dobra naszych zbiorów zostaliśmy zmuszeni do demontażu ekspozycji i zamknięcia muzeum. Mamy świadomość, że prace przypadły w szczycie sezonu turystycznego, ale czas ich rozpoczęcia jest uzależniony od warunków zewnętrznych. Ufamy, że wszystko zakończy się szczęśliwie i w zaplanowanym czasie.

Pracownicy muzeum będą w tym czasie prowadzić digitalizację zbiorów i inwentaryzację magazynów. Remont jest planowany do końca października.

Najstarsze muzeum diecezjalne w Polsce jest chętnie odwiedzane przez turystów z Polski i ze świata. W tym sezonie nie będzie to możliwe.

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie zostało założone 25 października 1888 r. przez ówczesnego rektora tarnowskiego seminarium ks. Józefa Bąbę. Najstarszym eksponatem w muzeum jest pochodząca z XIII wieku rzeźba głowy św. Jana Chrzciciela na misie.

Eksponaty muzeum to m.in. gotycka rzeźba i malarstwo z terenu Małopolski, tkaniny kościelne m.in. ornaty, sztuka ludowa, w szczególności obrazy malowane na szkle z całej Europy i innych kontynentów, oraz dzieła sztuki z przełomu XIX i XX wieku.

Źródło: Ekai