Na Jasnej Górze odbyła się droga krzyżowa po ukraińsku

2022-04-09 10:44
Klasztor Jasna Góra
Autor: JasnaGoraNews/Fot.Krzysztof Świertok

W ostatni piątek Wielkiego Postu wałami jasnogórskimi przeszła droga krzyżowa w języku ukraińskim. Przygotowano ją specjalnie z myślą o uchodźcach, którzy znaleźli schronienie na Jasnej Górze. Wzięli w niej udział m.in. ukraińscy mieszkańcy Domu Pielgrzyma i jasnogórskich Hal.

Kustosz sanktuarium wciąż podkreśla, że Jasna Góra ma być dla wojennych uchodźców miejscem odnajdywania wewnętrznego pokoju, ale też i zaufania do drugiego człowieka. To dlatego paulini troszczą się przede wszystkim o sprawowanie tutaj sakramentów, także w języku ukraińskim. W niedziele o godz. 14.30 celebrowana jest msza św. w Bazylice, a o 13.00 Boska Liturgia w Kaplicy św. Jana Pawła II.

Doceniają to matki z dziećmi, które uciekły przed bombami i schroniły się tutaj. - To była Opatrzność Boga, że akurat trafiliśmy w to miejsce, że tutaj w Częstochowie, na Jasnej Górze możemy przebywać i kiedy weszliśmy do Kaplicy Matki Bożej, by się pomodlić, to było dla nas wielkie przeżycie - opowiada Oksana.

Młoda matka, przybyła do Częstochowy z obwodu rówieńskiego z dwojgiem małych dzieci, wspomina trudne chwile jakie przeżyli: - Było nam bardzo trudno zostawić nasz dom, nasz dobytek, zwłaszcza, że dom niedawno był zbudowany, na miejscu został mąż, który broni Ukrainy, a ja musiałam przyjechać tu z dwójką małych dzieci.

Oksana podkreśla, że jest bardzo wdzięczna, że znalazła tu schronienie. - Polacy nie tylko nas przyjmują, ale nazywają nas swoimi gośćmi, to jest niesamowite - zauważa i składa serdeczne „Bóg zapłać”.

Kustosz Jasnej Góry, o. Waldemar Pastusiak podkreśla, że doświadczenia Kościoła ukraińskiego, naszych braci w wierze, mówienie o ich problemach, o ich sposobie wyrażania wiary, mogą być budujące także dla nas, byśmy podążali jedną drogą do Chrystusa.

Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry