Jasnogórski wizerunek Najświętszej Maryi Panny na znaczku Poczty Polskiej

2022-05-02 19:25
Znaczek
Autor: www.twitter.com/ Poczta Polska

Obraz Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, w jej jasnogórskim wizerunku, znalazł się na znaczku Poczty Polskiej, który zamyka serię znaczków „Patroni Polski”. Emisja zostanie uroczyście wprowadzona do obiegu na Jasnej Górze 3 maja.

Tegoroczny znaczek, autorstwa Bożydara Grozdewa, został utrzymany w konwencji właściwej dla całej serii, zapoczątkowanej w 2018 roku wizerunkiem św. Stanisława Kostki. Walor prezentuje jasnogórski cudowny obraz Maryi w sukni brylantowo-diamentowej z XVII wieku w koronach, będących darem papieża Jana Pawła II z 2005 roku. Na kopercie FDC znalazł się widok Klasztoru Paulinów na Jasnej Górze z XIX w. według ryciny Maksymiliana Cercha, a w datowniku wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej z repliką korony ofiarowanej przez papieża Klemensa XI w 1717 roku.

Cześć oddawana Maryi, matce Zbawiciela, od wieków jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych i najsilniejszych nabożeństw wśród Polaków. Nasz najnowszy znaczek powstał w ścisłej współpracy z Zakonem Paulinów. Przygotowaliśmy 117 tysięcy sztuk, więc mam nadzieję, że wszyscy chętni będą mogli go kupić w naszych placówkach lub w internetowym sklepie filatelistycznym- mówi wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

I dodaje, że ciekawostką jest też druga forma wydawnicza- znaczek z przywieszką, na której znajduje się wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej tłoczony na złotej folii. Ta forma wydawnicza jest numerowana i będzie dostępna w internetowej sprzedaży w specjalnym folderze, w nakładzie 9 tysięcy sztuk – dodaje Włodek.

W ramach serii prezentującej wszystkich głównych patronów Polski, ukazały się znaczki ze świętym Stanisławem Kostką (2018), świętym Wojciechem (2019), świętym Andrzejem Bobolą (2020) oraz świętym Stanisławem ze Szczepanowa, biskupem i męczennikiem (2021).

Dawna tradycja wiązała powstanie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej ze św. Łukaszem, jednak najnowsze badania wykazały, że powstał w II poł. XIII wieku na Bałkanach. Został namalowany temperą na deskach lipowych oklejonych płótnem i zagruntowanych. Mierzy 121,8 cm wysokości i 81,3 cm szerokości. Wizerunek przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus na ręku i został stworzony w typie Hodegetrii (gr. Wskazująca Drogę). W 1384 roku przywieziono go z Węgier do Polski i przekazano Paulinom na Jasną Górę.

Po napadzie na sanktuarium w 1430 r., na obrazie – na policzku i szyi Matki Bożej – pozostały charakterystyczne rysy. Od XVII wieku obraz jest przyozdabiany koronami na skroniach Maryi i Dzieciątka oraz dekorowany sukniami wotywnymi z drogich precjozów składanych na Jasnej Górze w charakterze wotów. Po cudownej obronie klasztoru w roku 1655 i lwowskich ślubach króla Jana Kazimierza rok później, wizerunek jasnogórski stał się wyobrażeniem Maryi Królowej Polski. W roku 1717 obraz został uroczyście ukoronowany koronami papieskimi Klemensa XI.

Źródło:ekai