Nieszpory Ludźmierskie na jubileusz 60-lecia koronacji figury Królowej Podhala

2023-08-14 15:33
Nieszpory Ludźmierskie
Autor: www.mbludzm.pl Nieszpory Ludźmierskie

Chór i orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrygenturą prof. Piotra Sułkowskiego razem z artystami m.in. Beatą Rybotycką i Hanną Banaszak wystąpił w niedzielę wieczorem 13 sierpnia podczas Nieszporów Ludźmierskich na scenie plenerowej w ludźmierskim sanktuarium.

Koncert odbył się w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym przy bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ludźmierzu z okazji 60. rocznicy koronacji cudownej figury Matki Bożej Ludźmierskiej przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia i ówczesnego bpa krakowskiego Karola Wojtyłę.

– Modlitwa łączy człowieka z Bogiem, a przez to wyzwala spod panowania czasu. Jeśli przy tym jest połączona z pięknem artystycznego wyrazu, także doskonale obojętnym wobec przemijania, staje się szczeliną, przez którą do naszego ludzkiego doświadczenia przenika wieczność. Oratorium Jana Kantego Pawluśkiewicza skomponowane do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego jest tego przykładem. Wykonane po raz pierwszy w ludźmierskim sanktuarium 28 września 1992 roku, „Nieszpory Ludźmierskie” przejęły władzę nad czasem. Wbrew ruchowi planet i gwiazd, zatrzymują ich bieg na moment, w którym w sercu każdego z nas na nowo ożyją słowa Maryi: magnificat anima mea Dominum – komentuje ks. Maciej Ścibor, kustosz ludźmierskiego sanktuarium.

Podczas Nieszporów w Ludźmierzu był obecny ich kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz, który pogratulował artystom wykonania swojego dzieła. Przed liczną publicznością w Ludźmierzu wystąpiła Beata Rybotycka Hanna Banaszak (obie artystki śpiewają w Nieszporach od chwili premiery), Joanna Freszel, Andrzej Lampert, Michał Słowecki i piosenkarz Marcin Sójka. Towarzyszył im chór i orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrygenturą prof. Piotra Sułkowskiego. Chór przygotował Janusz Wierzgacz.

Kolejne wykonanie Nieszporów Ludźmierskich wpisało się w program obchodów 60-lecia koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej. Ich głównym punktem będzie Msza św. odpustowa 15 sierpnia o godz. 11. 30, którą odprawi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Źródło: Ekai