Nikaragua: władze wydaliły kolejnych księży
Nie ustają represje wobec Kościoła w Nikaragui. Tamtejsze władze wydaliły z kraju kolejnych dwóch księży. Według niezależnych mediów, od 2018 r. to już 245 osób duchownych – biskupów, kapłanów i sióstr zakonnych.
Księża Leonel Balmaceda i Denis Martínez należeli odpowiednio do diecezji Estelí i Matagalpa. Zostali aresztowani ponad tydzień temu, a następnie wydaleni z kraju i wysłani do Rzymu. Pierwszy z nich był proboszczem w La Trinidad, drugi wykładowcą w międzydiecezjalnym seminarium w Managui, w którym studiowali m.in. seminarzyści z diecezji Matagalpa. Jej ordynariuszem był Rolando Álvarez, który w styczniu 2023 r. został zmuszony przez sandynistowskie władze do opuszczenia Nikaragui. Wydalenie kolejnych kapłanów potępili obrońcy praw człowieka i niezależne media, które poinformowały, że także ks. Danny García, proboszcz z Matagalpy, który w połowie sierpnia został aresztowany, opuścił już ten latynoski kraj.
Według raportu nikaraguańskiej działaczki przebywającej na wygnaniu, o którym donosi niezależny portal „100% Noticias”, od 2018 roku, czyli od wybuchu w tym kraju kryzysu z Nikaragui wydalono 245 duchownych. Chodzi m.in. o nuncjusza apostolskiego abp Waldemara Sommertaga, trzech biskupów, 136 księży z różnych nikaraguańskich diecezji, trzech diakonów, jedenastu seminarzystów i 91 zakonnic lub braci zakonnych. Niezależny portal informuje, że wygnani biskupi Rolando Álvarez i Silvio Báez oraz 14 innych księży zostało uznanych za „zdrajców ojczyzny” i pozbawionych obywatelstwa.
Źródło: Vatican News PL