Nowe zasady organizowania kolędy w archidiecezji gnieźnieńskiej
Archidiecezja gnieźnieńska opracowała projekt wytycznych mających na celu ochronę dzieci podczas wizyt duszpasterskich. Nowe zasady przewidują m.in. stały kontakt telefoniczny ministrantów z kolędującymi księżmi i rodzicami oraz zakaz pozostawiania dzieci bez opieki.
Projekt wskazań duszpasterskich, który ma zapewnić dzieciom właściwą opiekę i bezpieczeństwo podczas kolędy, został przygotowany w oparciu o standardy ochrony małoletnich wynikające z tzw. ustawy Kamilka oraz normy Kościoła katolickiego. Jak poinformował Polską Agencję Prasową ks. Wojciech Rzeszowski, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji gnieźnieńskiej, dokument powstał po konsultacji z osobami zaangażowanymi w prewencję.
Nowe wytyczne zobowiązują księży do zorganizowania spotkań szkoleniowych dotyczących kolędowych standardów bezpieczeństwa, w których uczestniczyć będą duszpasterze, ministranci oraz ich rodzice lub opiekunowie prawni. Duchowni muszą również uzyskać pisemną zgodę opiekunów na udział dzieci w posłudze kolędowej. Wzór takiej zgody zostanie przesłany do parafii w najbliższych dniach.
Zgodnie z projektem, ministrantów nie należy zabierać na trasy uznane za niewskazane lub zagrażające bezpieczeństwu dzieci. Podczas kolędy nie mogą one przebywać same bez opieki - powinny znajdować się w realnej bliskości z duszpasterzem, np. w innym pokoju czy przedpokoju. Dzieci nie mogą też samodzielnie przebywać w obcych mieszkaniach, na podwórkach czy ulicach, chyba że są pod opieką innych dorosłych.
Wytyczne zalecają, aby ministranci mieli stały kontakt telefoniczny z księdzem i rodzicami oraz posiadali zapisane numery alarmowe. Powinni również działać w parach, łącząc młodszych i starszych uczestników. Kolęda z udziałem dzieci nie powinna odbywać się o późnych porach, a ewentualne dojazdy samochodem muszą być uzgodnione z rodzicami i zgodne z parafialnymi standardami ochrony.
Ks. Rzeszowski zaznaczył, że nowe zasady będą obowiązywać wszystkie parafie i duszpasterzy archidiecezji gnieźnieńskiej. Podkreślił, że choć biskup może wydać wytyczne jedynie dla własnej diecezji, wiele innych diecezji w Polsce również przygotowuje podobne standardy.
- Najważniejsze, żeby zagwarantować dzieciom bezpieczeństwo - podkreślił duchowny.
Przypomnijmy, że 15 sierpnia weszły w życie kluczowe przepisy tzw. ustawy Kamilka, które zobowiązały instytucje pracujące z dziećmi do wdrożenia standardów ochrony małoletnich. Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało wytyczne, a Kościół katolicki, w tym Konferencja Episkopatu Polski pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy, rozpoczął serię szkoleń dla duchownych i świeckich
Planowane są również dalsze działania edukacyjne i prewencyjne w celu propagowania wiedzy na temat ochrony dzieci.
Źródło: niedziela.pl