O. Konstancjusz Kunz nie żyje. Były przeor Jasnej Góry miał 87 lat

2021-10-29 16:56
O. Konstancjusz Kunz nie żyje. Były przeor Jasnej Góry miał 87 lat
Autor: Twitter/Jasna Góra News O. Konstancjusz Kunz nie żyje. Były przeor Jasnej Góry miał 87 lat

Nie żyje były przeor Jasnej Góry, o. Konstancjusz Kunz. Miał 87 lat. Jego kapłańska droga trwała ponad pół wieku.

- Zmarł o. Konstancjusz Kunz. Miał 87 lat. Był przeorem Jasnej Góry w latach 1978 - 84. To on organizował obchody 600-lecia fundacji klasztoru w 1982r., które miały szczególny charakter w czasach stłumionego zrywu Solidarności i dążeń wolnościowych. Kapłanem był 56 lat - informuje Jasna Góra News.

O. Konstancjusz Kunz przez długi czas ciężko chorował. Był przeorem Jasnej Góry w latach 1978 - 84. To on organizował obchody 600-lecia fundacji klasztoru w 1982r. i z tego powodu nazywa się go „przeorem sześćsetlecia”. Kapłanem był 56 lat.

O. Józef Płatek, generał Zakonu Paulinów w czasie obchodów 600-lecia Jasnej Góry podkreślał, że „przypadło mu odpowiedzialne i trudne zadanie, i nawet trudno wyliczyć wszystkie dzieła, których wtedy dokonał, mimo, że początkowo był to okres stanu wojennego”. O. Konstancjusz robił wszystko, by uroczystości 600-lecia odbyły się godnie. - Jemu zawdzięczamy troskę o odnowienie Kaplicy Matki Bożej, a zwłaszcza ołtarza głównego, powstanie Muzeum 600-lecia, Arsenału - wylicza o. Płatek. Podkreśla, że o. Kunz „zajął się też wtedy wydawnictwem, które było zaniedbane, to on powołał czasopismo „Jasna Góra”, zabiegał o dokumentację, był właściwie pierwszym odpowiedzialnym za wydawnictwa paulińskie i z tego okresu możemy mu bardzo dużo zawdzięczać”.

Jak dodaje były pauliński generał wielką zasługą śp. o. Konstancjusza były też późniejsze starania o szybę kuloodporną na Cudowny Wizerunek.

Czytaj także: Jasna Góra: Wkrótce poświęcenie nowej kaplicy św. Jana Pawła II

Obok Jasnej Góry, gdzie śp. o. Konstancjusz trafił też zaraz na początku zakonnej posługi i gdzie wtedy organizował młodzież, która dziś gromadzi się w kaplicy św. Józefa na Halach, pełnił posługę także w Łęczeszycach koło Grójca i w Biechowie w arch. gnieźnieńskiej. W Biechowie był rektorem Sanktuarium i przeorem. Przygotowywał tam uroczystości koronacji papieskimi diademami Obrazu Matki Bożej Pocieszenia, którym przewodniczył kard. Stefan Wyszyński. - On bardzo cenił Maryjną wrażliwość i posługę o. Kunza - zauważa o. Płatek.

O. Konstancjusz pełnił też funkcję definitora generalnego czyli „doradcy” generała Zakonu przyczyniając się m.in. do budowy paulińskiego domu w Rzymie.

Czytaj także: Nowy program MSWiA: Będzie modernizacja służb

Ostatnie lata zakonnej posługi o. Konstancjusz Kunz przeżył na Jasnej Górze. Codziennie uczestniczył w Apelu Jasnogórskim, gdy tylko mógł to osobiście lub za pośrednictwem telewizji.

Zmarł 29 października, pożegnany przez paulińską wspólnotę, z błogosławieństwem przeora Jasnej Góry.