Oświadczenie KEP ws. ograniczenia lekcji religii

2024-06-18 20:35
Oświadczenie KEP ws ograniczenia lekcji religii
Autor: BP KEP/ Facebook Oświadczenie KEP ws ograniczenia lekcji religii

Komisja Wychowania Katolickiego KEP zabrała głos ws. planowanych zmian ws. religii zapowiedzianych przez MEN. Według nich od przyszłego roku w szkołach będzie jedna godzina religii tygodniowo. Biskupi wyrażają stanowczy sprzeciw.

Jak poinformowała Barbara Nowacka, MEN rozpoczęło pracę nad redukcją liczby godzin lekcji religii w szkole do jednej godziny tygodniowo. Szefowa resortu podkreśliła, że w tym wymiarze godzin lekcje religii odbywać się będą od 1 września 2025 r.

Sprzeciw wobec tych planów wyraziła we wtorek Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

"Komisja Wychowania Katolickiego KEP, odnosząc się do informacji przekazanych przez Panią Minister Edukacji Barbarę Nowacką, wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań, które mają na celu redukcję nauczania lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz łączenie klas na lekcjach religii" – napisał w oświadczeniu przewodniczący komisji bp Wojciech Osial.

Nawiązując do stanowiska Konferencji Episkopatu Polski z 12 czerwca podkreślił, że zapowiadane zmiany są "krzywdzące lub wręcz dyskryminujące". "Ograniczają one prawa rodziców do wychowania własnych dzieci w wyznawanej wierze" - ocenił.

Bp Osial zaznaczył, że zgodnie z obowiązującym prawem wszelkie zmiany legislacyjne, odnoszące się do nauczania lekcji w szkole, powinny zostać dokonane na drodze porozumienia z Kościołami oraz związkami wyznaniowymi.

Przypomniał także ubiegłotygodniowe stanowisko biskupów, w którym apelują do wiernych o zabieranie głosów w tej sprawie. "Zachęcamy wszystkich wiernych, aby podejmować działania ukazujące wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Apelujemy także do mediów katolickich, ruchów i wspólnot religijnych, aby podejmowali podobne działania" - podkreślili biskupi.

Źródło: Episkopat News