Papieska Unia Misyjna rusza z sejsją misjologiczną i czuwaniem. Sprawdź szczegóły

2021-11-23 18:00
Czuwanie na Jasnej Górze, 2017
Autor: Papieskie Działa Misyjne Czuwanie na Jasnej Górze, 2017

"Posłani w pokoju Chrystusa" - to hasło tegorocznej sesji misjologicznej i czuwania Papieskiej Unii Misyjnej. To okazja do pogłębiania misyjnej formacji i oddania macierzyńskiej opiece Maryi misyjnego dzieła Kościoła. Wydarzenie odbywa się od ponad 30 lat.

Od 32 lat z okazji wspomnienia św. Franciszka Ksawerego, patrona Papieskiej Unii Misyjnej, Papieskie Dzieła Misyjne zapraszają na sesję misjologiczną i czuwanie modlitewne na Jasnej Górze. W tym roku spotkanie odbędzie się w ostatni weekend listopada, 27-28 XI.

- Każda inicjatywa PUM jest papieska. To, co będziemy przeżywać w Częstochowie, będzie w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem – podkreśla o. Luca Bovio IMC, sekretarz krajowy PUM. Zaproszenie kieruje ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM: „W sercu Kościoła spotykamy się, aby powierzyć Maryi wszystkie nasze plany. Zapraszam do kaplicy Cudownego Obrazu, przed oblicze Pierwszej Misjonarki”.

Czytaj także: Chrześcijanie piszą list otwarty ws. sytuacji na granicy. Zachęcają do Modlitwy bez granic. O co chodzi?

Tegorocznemu spotkaniu formacyjnemu towarzyszy hasło „Posłani w pokoju Chrystusa”. W ramach sesji misjologicznej wykład pt. „Chrystus gwarantem pokoju” wygłosi ks. prof. dr hab. Marek Tatar z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a w temat duchowości bł. o. Pawła Manny wprowadzi s. dr Monika Juszka RMI.

Siostra Juszka podkreśla: „Błogosławiony o. Paweł Manna mówił, że powołanie misyjne i duchowość misyjna jest dla każdego. To powołanie misyjne będzie realizować się inaczej w zależności od tego, jakie powołanie na co dzień w swoim życiu realizujemy”.

Sedno Sprawy - Grzegorz Cessak

Świadectwem pracy misyjnej na terenach ogarniętych konfliktami podzieli się br. Jacek Pomykacz ze Zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego.

Wydarzenie rozpocznie się mszą św. w kaplicy Matki Bożej w sanktuarium na Jasnej Górze o godzinie 13.30. Następnie w sali o. Kordeckiego uczestnicy sesji misjologicznej będą mogli wysłuchać wykładów i świadectw misjonarzy.

Druga część spotkania rozpocznie się Apelem Jasnogórskim w kaplicy Matki Bożej o godzinie 21.00. Modlitwę różańcową poprowadzą studenci z Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, a świadectwem „Misjonarz wobec konfliktu” podzieli się o. Edward Węgrzyn SVD, misjonarz w Angoli.

Tradycyjnie już podczas tego wydarzenia do Papieskiej Unii Misyjnej zostaną przyjęci nowi członkowie. Czuwanie modlitewne zakończy msza św. o północy pod przewodnictwem ks. bpa Szymona Stułkowskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej.