Papieskie orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2022-09-25 9:44
Dzień Migranta i Uchodźcy
Autor: BP KEP

„Jeśli chcemy współpracować z naszym Ojcem Niebieskim w budowaniu przyszłości, czyńmy to razem z naszymi braćmi i siostrami migrantami i uchodźcami” – apeluje Ojciec Święty w Orędziu na 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Papież przypomina, że ostatecznym sensem naszej „wędrówki” na tym świecie jest poszukiwanie prawdziwej ojczyzny, królestwa Bożego zapoczątkowanego przez Jezusa Chrystusa, które znajdzie swoje pełne urzeczywistnienie, gdy On powróci w chwale. Jednak choć jest przyszłością świata, ludzkości, to jednocześnie jest w nas. Pomimo różnych trudności jesteśmy wezwani do odnowienia naszego zaangażowania w budowanie przyszłości bardziej zgodnej z planem Bożym, świata, w którym wszyscy mogliby żyć w pokoju i godności. Chodzi o realizację Bożego ładu, co wymaga przyjęcia Chrystusowej Ewangelii miłości, aby zostały wyeliminowane nierówności i dyskryminacje w obecnym świecie. Nikt nie może być wykluczony, zwłaszcza migranci i uchodźcy, osoby przesiedlone i ofiary handlu ludźmi.

Franciszek zwraca uwagę, że budować przyszłość z migrantami i uchodźcami oznacza także uznanie i docenienie tego, co każdy z nich może wnieść do procesu budowania. Przypomina, że ich wkład miał fundamentalne znaczenie dla rozwoju społecznego i gospodarczego naszych społeczeństw. I tak jest po dziś dzień. „Jednak wkład ten mógłby być o wiele większy, gdyby był dowartościowany i wspierany przez ukierunkowane programy. Idzie o ogromny potencjał, gotowy do wyrażenia się, jeśli tylko da się jemu szansę” – pisze Franciszek. Dodaje, że obecność migrantów i uchodźców stanowi wielkie wyzwanie, ale także okazję do rozwoju kulturowego i duchowego wszystkich. Dzięki nim mamy możliwość lepszego poznania świata i piękna jego różnorodności. Ojciec Święty podkreśla, że przybycie katolickich migrantów i uchodźców daje nową energię życiu kościelnemu wspólnot, które ich przyjmują. „Dzielenie się różnymi sposobami wyrażania wiary i pobożności stanowi uprzywilejowaną okazję do pełniejszego przeżywania katolickości Ludu Bożego” – stwierdza Franciszek.

Na zakończenie papież stwierdza: „Jeśli chcemy współpracować z naszym Ojcem Niebieskim w budowaniu przyszłości, czyńmy to razem z naszymi braćmi i siostrami migrantami i uchodźcami. Budujmy ją już dziś! Ponieważ przyszłość zaczyna się dzisiaj i zaczyna się od każdego z nas. Nie możemy pozostawić przyszłym pokoleniom odpowiedzialności za decyzje, które trzeba podjąć już teraz, aby zrealizował się Boży plan dla świata i nastało Jego królestwo sprawiedliwości, braterstwa i pokoju”.

„Tegoroczne orędzie będziemy w sposób szczególny odczytywać w kontekście tego, co się dzieje w Polsce ze względu na wojnę w Ukrainie” – podkreśla o. Jacek Gniadek SVD, konsultor Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP, dyrektor Werbistowskiego Centrum Migranta Fu Shenfu. „Przekaz tego orędzia jest uniwersalny. Zwłaszcza pierwszy punkt, w którym Ojciec Święty mówi o osobistym zaangażowaniu w budowanie razem z migrantami i uchodźcami Królestwa Bożego, nowego Jeruzalem” – powiedział, prezentując opublikowane 12 maja orędzie. Dodał, że w Polsce to zaangażowanie jest realizowane właśnie poprzez przyjmowanie uchodźców z Ukrainy i udzielanie im pomocy.

Źródło:BP KEP