Papież Franciszek napisał list do kard. Dziwisza

2023-08-12 11:33
Papież Franciszek w Katedrze Wawelskiej
Autor: FB Katedra Wawelska Papież Franciszek w Katedrze Wawelskiej,

„Proszę, zachęcaj wszystkich obecnych, aby jak najpobożniej czcili Najświętszą Pannę Maryję, a w sercach zachowywali prawdziwą i szczerą jedność” – napisał papież Franciszek w liście do kard. Stanisława Dziwisza, swojego Specjalnego Wysłannika na trzechsetną rocznicę Koronacji Obrazu Matki Bożej Królowej Podlasia – Matki Jedności (Sanktuarium w Kodniu). Uroczystości odbędą się 15 sierpnia.

Specjalnemu Delegatowi będzie towarzyszyła Papieska Misja, w której skład wchodzą następujący duchowni: ks. Jan Babik, Kanclerz Kurii Diecezji Siedleckiej i o. Józef Czernecki OMI, Ekonom Prowincjalny Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

W swoim liście papież podkreśla, że świątynie ku czci Najświętszej Maryi Panny w niezwykły sposób wyróżniają się na całym świecie, a także promieniują jako miejsca ngodne czci. Jak dodaje, uświęcone niezwykłymi misteriami oraz wsławione tyloma cudami są też licznie odwiedzane przez wiernych.

Franciszek przypomina, że słynący łaskami wizerunek Maryi Królowej Podlasia czczony w Kodniu zostanie ozdobiony nowymi koronami, które osobiście poświęcił w Rzymie w sierpniu ubiegłego roku z okazji 300. rocznicy pierwszej koronacji obrazu. Dodaje też, że dla godnego i  dopełnienia tego obrzędu na prośbę Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy na swojego Specjalnego Wysłannika wyznacza właśnie kard.Dziwisza.

- Czcigodny Bracie, który od wielu lat udzielasz nam pomocy, a wcześniej w sposób szczególny służyłeś mojemu świętemu Poprzednikowi, tak ukochanemu przez naród polski Janowi Pawłowi II. Tym listem mianuję Cię Naszym Specjalnym Wysłannikiem na wspomniany jubileusz obchodzony 15 sierpnia bieżącego roku w Bazylice Mniejszej, czyli Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Królowej Podlasia, Matki Jedności, w Kodniu - pisze Ojciec Święty.

Papież prosi też purpurata, by przewodnicząc obrzędom liturgicznym, przekazał wszystkim, a zwłaszcza członkom Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej jego serdeczne pozdrowienia.

 - Proszę, zachęcaj wszystkich obecnych, aby jak najpobożniej czcili Najświętszą Pannę Maryję, a w sercach zachowywali prawdziwą i szczerą jedność, jaka przystoi wiernym, stanowiącym jedno Mistyczne Ciało Chrystusa i jedną duszę - pisze Franciszek.

Nowe korony mają związek z Ziemią Świętą. W koronie Maryi jest kamień z Groty Bożego Narodzenia w Betlejem, a w koronie Pana Jezusa kamień z Golgoty w Jerozolimie. Do jubileuszowych uroczystości diecezja siedlecka oraz Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, będący kustoszami kodeńskiego sanktuarium, przygotowują się od roku. 8 września 2022 rozpoczęła się 9-miesieczna nowenna, obchodzona we wszystkich parafiach diecezji siedleckiej. 1 stycznia br. Stolica Apostolska udzieliła sanktuarium w Kodniu prawa do udzielania odpustu zupełnego, z okazji zbliżającego się jubileuszu. W maju br. zostały przygotowane specjalne, aktualne materiały poświęcone historii sanktuarium, obrazu Matki Bożej Kodeńskiej i diecezji siedleckiej. Wiosną br. ogłoszony został specjalny konkurs dla dzieci na wizerunek sukienki i korony Matki Bożej. Do sanktuarium przesłano ponad 700 prac. We wrześniu br. w Kodniu odbędzie się sympozjum maryjne, skoncentrowane wokół kultu Matki Bożej Kodeńskiej.

Źródło: Diecezja Siedlecka/Ekai