14 marca Papież Leon objął apartament w Pałacu Apostolskim, przenosząc się wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami do pomieszczeń, z których korzystali jego poprzednicy. Potwierdził to Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
Dotychczas Papież mieszkał w Pałacu Doktryny Nauki Wiary, gdzie rezydował, gdy był prefektem Dykasterii ds. Biskupów. Apartament papieski, obecnie odnowiony, znajduje się na trzeciej loggii Pałacu Apostolskiego. Składa się z różnych pomieszczeń, w tym z prywatnego gabinetu, z którego papież ukazuje się podczas modlitwy Anioł Pański na placu Świętego Piotra, biblioteki oraz małej kaplicy.
Leon XIV 11 maja 2025 roku ponownie otworzył papieski apartament w Pałacu Apostolskim, zdejmując pieczęcie nałożone 21 kwietnia po śmierci papieża Franciszka, który zdecydował się mieszkać w Domu Świętej Marty.
Pierwszym papieżem, który zamieszkał w tych pomieszczeniach na trzeciej loggii, był św. Pius X, ostatnim Benedykt XVI do czasu swej rezygnacji w lutym 2013 roku. Papież Franciszek wolał zamieszkać w watykańskim Domu Świętej Marty, tym samym naznaczony historyczną obecnością wielu papieży apartament w Pałacu Apostolskim opustoszał i niezamieszkany zaczął powoli niszczeć. „Il Messaggero” informuje, że gdy Leon XIV udał się tam po swym wyborze, zobaczył pleśń i zacieki na ścianach. Remontu wymagała instalacja wodno-kanalizacyjna, a instalację elektryczną trzeba było całkowicie przerobić, dostosowując do nowych norm. Ostatni remont papieski apartament przeszedł po wyborze Jana Pawła II, Benedykt XVI poprosił jedynie o odświeżenie niektórych pomieszczeń.
Gazeta informuje, że odnowione zostało poddasze, gdzie powstała mała kaplica i siłownia dla Leona XIV. Zgodnie z tradycją swych poprzedników, papież zamieszka razem z dwoma sekretarzami: Włochem ks. Marco Billerim i Peruwiańczykiem ks. Edgardem Rimaycuna, który towarzyszy mu jak cień od czasów, gdy był jeszcze kardynałem. Peruwiański kapłan jest osobą cieszącą się największym zaufaniem w bardzo wąskim gronie pomocników papieża, którzy wspierają go w codziennej pracy. Według rzymskiego dziennika zespół uzupełnią siostry zakonne, być może salezjanki, które będą odpowiedzialne za prowadzenie domu, garderoby i kuchni.
Źródło: Vaticannews, Ekai