Papież mianował ordynariusza dla katolików obrządku ormiańskiego Europy Wschodniej
Ojciec Święty mianował arcykapłana Kevorka Noradounguiana z Instytutu Duchowieństwa Patriarchalnego w Bzommar, dotychczasowego wikariusza patriarchalnego tegoż Instytutu i przełożonego Klasztoru Matki Bożej w Bzommar, ordynariuszem dla katolików obrządku ormiańskiego Europy Wschodniej. Przydzielił mu tytularną stolicę arcybiskupią Ormian Sebaste, z tytułem arcybiskupa – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Arcybiskup-nominat Kevork Noradounguian urodził się 16 listopada 1968 r. w Aleppo w Syrii. W 1997 r. uzyskał licencjat z nauk pedagogicznych na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim. 20 sierpnia 1995 r. przyjął święcenia kapłańskie w Patriarchalnym Instytucie Duchowieństwa w Bzommar. Był między innymi wicerektorem, a następnie rektorem Niższego Seminarium Duchownego Niższego. W latach 2001-2007 rektor Niższego i Wyższego Seminarium Duchownego a jednocześnie administrator i ekonom generalny Instytutu (2003-2007). W latach 2007- 2010 był proboszczem parafii ormiańsko-katolickiej w Moskwie; rektorem kościoła św. Mikołaja z Tolentino i Papieskiego Kolegium Ormiańskiego w Rzymie (2010-2015); administratorem apostolskim ad nutum Sanctæ Sedis Patriarchalnego Egzarchatu Ormiańskokatolickiego Jerozolimy i Ammanu (2013-2015); proboszczem parafii katolików obrządku ormiańskiego w Lyonie we Francji (2015-2023). W sierpniu 2023 r. został przeniesiony z Francji do Libanu, gdzie do tej pory był wikariuszem patriarchalnym Instytutu Duchowieństwa Patriarchalnego w Bzommar i przełożonym klasztoru Matki Bożej.
Ordynariat Europy Wschodniej dla katolików obrządku ormiańskiego powstał w 1991 r.. Obejmuje wiernych tego rytu w Armenii, Gruzji, Rosji, Ukrainie i Europie wschodniej (jednak nie w Polsce, gdzie ordynariuszem jest metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz, a także poza Rumunią i Grecją). Siedzibą Ordynariatu jest Giumri w Armenii, drugie co do wielkości miasto kraju. W 2021 roku Ordynariat liczył 618 tys. wiernych, którym posługiwało 18 kapłanów, w tym 6 zakonnych. Na jednego kapłana przypadało ponad 34 tys. wiernych.
Źródło: ekai