Papież: nie można żyć z zasiłków, praca daje godność

2021-10-15 12:24
Franciszek
Autor: pixabay

O szlachetnym powołaniu przedsiębiorcy, który pomnażając swój dorobek tworzy jednocześnie miejsca pracy, mówił Franciszek do uczestników spotkania zorganizowanego przez Instytut Rozwoju Biznesu w Argentynie.

Ojciec Święty w specjalnym wideoprzesłaniu wyraził radość z kontynuowania spotkań przedsiębiorców z pracownikami oraz przedstawicielami władz i świata nauki, które mają na celu transformację rzeczywistości. Papież podkreślił, że nigdy nie ustanie w przypominaniu o godności pracowników i ich rodzin, którym starają się zapewnić godny byt.

Praca daje godność. Ci, którzy nie pracują czują, że czegoś im brakuje (…). Niektórzy przypisywali mi rzeczy, których nie popieram: że proponuję życie bez wysiłku lub że gardzę kulturą pracy – mówił Ojciec Święty. – Czy wydaje się wam, że można tak powiedzieć o potomku Piemontczyków, którzy nie przybyli do naszego kraju z zamiarem życia ze wsparcia, ale z ogromną chęcią zakasania rękawów, by zbudować przyszłość dla swojej rodziny? Co ciekawe migranci nie lokowali swoich pieniędzy w banku, ale w cegłach i ziemi. Przede wszystkim liczył się dom. Patrzyli w przyszłość na rodzinę. Inwestowali w rodzinę.

Papież zauważył, że praca pozwala człowiekowi rozwijać zdolności, które otrzymał od Boga oraz zacieśniać wzajemne relacje czując się współpracownikiem Boga w braniu troski i odpowiedzialności za świat oraz czując się pożytecznym dla społeczeństwa i swoich bliskich. Właśnie z tego powodu praca, poza zmęczeniem i trudnościami, jest drogą do dojrzałości, do osobistego spełnienia. Franciszek podkreślił, że jasną rzeczą jest, iż zasiłki i dotacje mogą być jedynie tymczasową pomocą. Nie możemy żyć z zasiłków, ponieważ naszym wielkim celem jest zaoferowanie zróżnicowanych źródeł zatrudnienia, które umożliwią każdemu budowanie przyszłości poprzez własny wysiłek i pomysłowość – mówił Ojciec Święty do uczestników spotkania argentyńskiego Instytutu Rozwoju Biznesu.

Instytut od 1974 r. promuje coroczne trzydniowe kolokwium, w którym uczestniczą krajowi i międzynarodowi liderzy biznesu, urzędnicy państwowi, naukowcy, liderzy organizacji pozarządowych i liderzy związków zawodowych, w celu omówienia nowych pomysłów i zainspirowania liderów do podjęcia działań na rzecz zmiany rzeczywistości.

Źródło: Vatican News