Papież polecił opublikowanie dekretu o cudzie za przyczyną Piotra Jerzego Frassatiego
Ojciec Święty Franciszek przyjął dziś na audiencji kardynała Marcello Semeraro, Prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Ojciec Święty upoważnił tę dykasterię do promulgowania dwóch dekretów o autentyczności cudów (do kanonizacji), dwóch dekretów o męczeństwie (do beatyfikacji), o potwierdzeniu kultu (także do beatyfikacji) oraz jednego o heroiczności cnót.
Wspomniane dekrety dotyczą:
– cudu przypisywanego wstawiennictwu błogosławionej Marii Troncatti, siostry ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki, urodzonej w Córteno Golgi (Włochy) 16 lutego 1883 r. i zmarłej w Sucúa (Ekwador) 25 sierpnia 1969 r;
– cud przypisywany wstawiennictwu bł. Piotra Jerzego Frassatiego, wiernego świeckiego, członka Trzeciego Zakonu św. Dominika, urodzonego 6 kwietnia 1901 r. w Turynie (Włochy) i zmarłego tamże 4 lipca 1925 r.
– męczeństwa sługi Bożego Franciszka Ksawerego Tru’o’ng Bǚu Diệp, kapłana diecezjalnego; ur. 1 stycznia 1897 r. w Tân Đúrc (Wietnam) i zabitego z nienawiści do wiary 12 marca 1946 r. w Tấc Sậy (Wietnam)
– męczeństwo sługi Bożego Floryberta Bwana Chui Bin Kositi, wiernego świeckiego, urodzonego 13 czerwca 1981 r. w Gomie (Demokratyczna Republika Konga) i zabitego tam z nienawiści do wiary 8 czerwca 2007 r.
– heroiczności cnót sługi Bożego Józefa Langa, biskupa tytularnego Alabandy i biskupa pomocniczego Zagrzebia; ur. 25 stycznia 1857 r. w Lepšić (Chorwacja) i zm. 1 listopada 1924 r. w Zagrzebiu (Chorwacja).
Na tej samej audiencji Ojciec Święty Franciszek upoważnił dykasterię do promulgowania dekretu o potwierdzeniu nieprzemijającego kultu Czcigodnej Służebnicy Bożej Joanny od Krzyża ( w świecie Juana Vázquez Gutiérrez), mniszki Trzeciego Zakonu św. Franciszka, opatki klasztoru „Santa Maria de la Cruz” w Cubas w Madrycie; urodzonej w Villa de Azaña (dziś Numancia La Sagra, Hiszpania) prawdopodobnie 3 maja 1481 r. i zmarłej w Cubas de La Sagra (Hiszpania) 3 maja 1534 r.
Kanonizację Piotra Frassatiego papież zapowiedział 20 lutego podczas audiencji ogólnej. Ojciec Święty ogłosił, że nastąpi 3 sierpnia podczas Jubileuszu Młodzieży w Rzymie.
Błogosławiony Piotr Jerzy (Pier Giorgio) Frassati urodził się w Turynie 6 kwietnia 1901 r. w zamożnej rodzinie włoskiej. Jego ojciec, Alfredo, był założycielem i właścicielem turyńskiej La Stampy. Swoje krótkie życie Pier Giorgio poświęcił czynieniu miłosierdzia. Nie tylko materialnie opiekował się biedakami, chorymi i opuszczonymi mieszkańcami miasta, ale także dbał o ich powrót do Boga i sakramentów. Jak zauważył papież Franciszek, „Frassati ofiarowywał potrzebującym o wiele więcej niż dary materialne: dawał samego siebie, poświęcał czas, słowa, zdolność słuchania”.
Pier Giorgio był człowiekiem głębokiej modlitwy. W wieku 13 lat podjął praktykę codziennej Komunii świętej, co w tamtym czasie było wciąż jeszcze nowością w Kościele. Cechował się poczuciem humoru, niezwykłą skromnością i dystansem do siebie. Mimo że fałszował jak mało kto – śpiewał często i głośno. Był bardzo wysportowany; najbardziej kochał wspinaczkę górską i regularnie organizował z przyjaciółmi wyprawy na alpejskie szczyty. Świadomie wybrał życie osoby świeckiej, bo chciał w ten sposób być bliżej ludzi, którzy nie spotkali jeszcze Chrystusa. W 1919 roku rozpoczął studia na wydziale inżynierii górniczej na politechnice w Turynie. 28 maja 1922 r. – myśląc o apostolstwie wśród górników – został tercjarzem Zakonu Dominikańskiego i przyjął imię Girolamo (czyli Hieronim – na cześć Savonaroli). Uczestniczył również z entuzjazmem w działalności różnych ruchów katolickich. Akcja Katolicka była dla niego prawdziwą szkołą formacji chrześcijańskiej i polem dla apostolatu. Miłował Jezusa w braciach, zwłaszcza tych cierpiących, zepchniętych na margines i opuszczonych. Poświęcał się ubogim i potrzebującym. W jego życiu mocna wiara łączyła się w jedno z miłością.
Był człowiekiem ascezy i modlitwy, w której osiągnął wysoki stopień doskonałości. Jego duchowość kształtowały zwłaszcza Listy św. Pawła Apostoła oraz dzieła św. Augustyna, św. Katarzyny ze Sieny i św. Tomasza z Akwinu, nieustanna – także nocna – adoracja Najświętszego Sakramentu, nabożeństwo do Matki Bożej i Słowo Boże.
Zmarł w wieku zaledwie 24 lat – zaraził się od jednego z podopiecznych chorobą Heinego-Medina. Święty Jan Paweł II nazwał go „człowiekiem ośmiu błogosławieństw”, stawiając go młodym ludziom za wzór. To on beatyfikował Frassatiego w maju 1990 r. Jak stwierdzono podczas procesu beatyfikacyjnego, ciało Pier Giorgia mimo upływu lat nie uległo rozkładowi.
Jan Paweł II, jeszcze przed wyniesieniem Pier Giorgia Frassatiego w 1990 r. na ołtarze, wskazywał go jako patrona młodzieży. „Zdumiewająca była wrażliwość Pier Giorgia Frassatiego na człowieka biednego, na potrzebującego, na chorego. Może to jest szczególne wezwanie i wyzwanie pod adresem naszego pokolenia i naszych czasów: czasów, którym grozi znieczulica” – mówił kard. Karol Wojtyła do młodzieży akademickiej w 1977 r. Przyznał też: „Także i ja w młodości doznałem dobroczynnego wpływu jego przykładu i jako uczeń byłem pod wrażeniem mocy jego chrześcijańskiego świadectwa”.
Jan Paweł II powierzył młodzież bł. Frassatiemu. W Rzymie w 2001 r. do niosących krzyż ŚDM młodych ludzi zaapelował: „Starajcie się go poznać! Jemu powierzam wasze misyjne zaangażowanie”.
Jego relikwie pielgrzymowały po Polsce w lipcu i sierpniu 2016 roku, przed i w trackie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Źródło: KAI