Papież przedłuża okres odwołania dla osób usuniętych z zakonów

2023-04-04 8:24
Papież Franciszek w szpitalu
Autor: PAP/EPA

Papież Franciszek przedłużył do trzydziestu dni okres na zwracanie się do kompetentnej władzy z odwołaniem dla osób usuniętych z instytutów życia konsekrowanego. „To sposób na konkretne i właściwe zagwarantowanie praw osoby” – zaznaczył. W ten sposób Ojciec Święty zmienił kanon 700 Kodeksu Prawa Kanonicznego i kanon 501 Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich. Do tej pory ten czas wynosił 10 dni, a w przypadku Kościołów wschodnich 15.

Prawo kanoniczne stanowi, że dekret zwolnienia wydany profesowi zakonnemu – aby był ważny, musi wskazywać na prawo zwolnionego zakonnika do odwołania się w ciągu dziesięciu dni od otrzymania powiadomienia. Z kolei według Kodeksu Kościołów Wschodnich, członek Instytutu Życia Konsekrowanego może to zrobić w ciągu piętnastu dni ze skutkiem zawieszającym lub odłożyć, aby sprawa została rozpatrzona na drodze sądowej.

Franciszek zwraca uwagę, że mniej restrykcyjny zakres terminów przekazania odwołania pozwoli osobie zainteresowanej na lepszą ocenę stawianych jej zarzutów, a także na możliwość korzystania z bardziej odpowiednich środków komunikacji.

Uzasadnia swoją decyzję, powołując się na szóstą zasadę ogólną, którą Synod Biskupów w październiku 1967 r. zatwierdził w rewizji Kodeksu Prawa Kanonicznego: „Jest rzeczą stosowną, aby prawa osób były odpowiednio określone i zagwarantowane”. Zasada ta, tłumaczy papież, „pozostaje aktualna do dziś, przede wszystkim w najbardziej delikatnych wydarzeniach życia kościelnego, takich jak procedury dotyczące statusu prawnego osób”.

Ojciec Święty podkreśla też „niebezpieczeństwo”, że procedura przewidziana przez kanony 697-699 prawa kanonicznego i kanony 497-499 Kodeksu Kościołów Wschodnich „nie zawsze jest właściwie przestrzegana”. Przewiduje m.in. upomnienie zakonnika na piśmie lub w obecności dwóch świadków, z wyraźnym narzuceniem zwolnienia w przypadku braku skruchy, z wyraźnym powiadomieniem go o przyczynie zwolnienia i przyznaniem mu pełnego prawa do obrony. Brak poszanowania właściwego postępowania, podkreśla papież, „zagroziłby ważności samej procedury, a w konsekwencji ochronie praw zwolnionego profesa”.

Nowe przepisy będą obowiązywały od 7 maja 2023 r.

Źródło: ekai