Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasnej Górze. Abp Jędraszewski w trakcie mszy przypomniał przesłanie kardynała Wyszyńskiego

2021-09-20 8:59
Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasnej Górze. Abp Jędraszewski w trakcie mszy przypomniał przesłanie kardynała Wyszyńskiego
Autor: biuro prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze w ostatni weekend odbyła się 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. W tym roku świętowano pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy”. Podczas niedzielnej uroczystości abp Marek Jędraszewski przytoczył jedno z najważniejszych przesłań błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Dziękczynienie za bł. Prymasa Tysiąclecia, zwłaszcza za jego naukę społeczną dotyczącą godności pracy ludzkiej zanosili na Jasnej Górze uczestnicy 39. Pielgrzymki Ludzi Pracy, zrzeszeni głównie pod sztandarami „Solidarności”. Podczas niedzielnych uroczystości na Jasnej Górze występował m.in. przewodniczący Piotr Duda. Z kolei mszy świętej przewodniczył abp Marek Jędraszewski, który w kazaniu przypominał główne przesłanie kard. Wyszyńskiego: „Będziesz miłował”. 

Metropolita krakowski podkreślał, że gdy kard. Wyszyński został Prymasem Polski wziął na swoje ramiona konfrontację z systemem, którego istotą była nienawiść, podział i walka.

- Nienawiść miała być codzienną tkanką życia społecznego lat 40., 50. i dalszych. Takiemu systemowi bł. Prymas przeciwstawiał się w swoim nauczaniu, postawie, w modlitwie, ale także w swoim osobistym cierpieniu - przypominał kaznodzieja przywołując słowa kard. Wyszyńskiego „nie zmuszą mnie bym nienawidził” i to, że jeżeli ktoś dopuści do serc nienawiść „przegrał ten kraj, tę Polskę”.

Abp Jędraszewski podkreślał, że odpowiedzią na nienawiść była dla bł. Prymasa miłość. - Miłość to główne przesłanie tego czym ma żyć społeczeństwo, ale by móc ją realizować konieczna jest praca nad własnym sumieniem - przypominał kaznodzieja i za kard. Wyszyńskim powtarzał: „w programowej walce z komunizmem najważniejszą rzeczą jest rewizja własnego sumienia. To dzięki prawemu sumieniu ład wewnętrzny w duszy każdego człowieka, ład w jego życiu osobistym staje się także ładem społecznym, gospodarczym, zawodowym, obywatelskim. By mieć w sobie ten ład trzeba go budować na Bogu”. 

W niedzielę głos zabrał też przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda, który grzmiał na to jak traktowany jest kościół w dzisiejszych czasach.

- Niestety to co dzieje się w naszym kraju, a co rozpoczęło się w ubiegłym roku na jesieni, te gorszące sceny, nie protestów tylko chuligaństwa, profanacji i wandalizmu wobec Kościoła i naszych księży jest niedopuszczalne - mówił przewodniczący i w imieniu Komisji Krajowej podziękował tym wszystkim, którzy „dają świadectwo i bronią wiary, bronią Kościoła katolickiego, któremu Solidarność tak wiele zawdzięcza”. - Dzięki polskiemu Kościołowi dzisiaj możemy funkcjonować w wolnym, demokratycznym kraju i tej wartości musimy bronić - wołał Piotr Duda. 

Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Sedno Sprawy - Piotr Müller