Płock: diecezja świętuje 950-lecie swojego istnienia

2025-06-07 13:53
Diecezja Płocka
Autor: Diecezja Płocka

Dziś w Płocku główne obchody jubileuszu, który jest okazją do wyrażenia wdzięczności za wielowiekową obecność Kościoła na Mazowszu i szerzej – na ziemiach polskich. „Dziękujemy Panu Bogu za całe bogactwo życia wiary, za ludzi, którzy tę wiarę przekazywali, za świętych, których zrodziła ta ziemia” – powiedział Radiu Watykańskiemu-Vatican News biskup płocki Szymon Stułkowski.

Centralne uroczystości 950-lecia diecezji płockiej odbędą się w ORLEN Arenie. Poprzedzi je Marsz Wdzięczności ulicami miasta. W programie nabożeństwo chrzcielne i Msza święta. Nie zabraknie też wielu odniesień do głębokiego dziedzictwa kulturowego i religijnego związanego z historią diecezji. 

Diecezja płocka jest jedną z najstarszych w całej Polsce. Jej jubileusz wpisuje się w świętowanie ponad 1000-letniej obecności Kościoła na ziemiach polskich. Bp Szymon Stułkowski wspomniał w tym kontekście obchodzone w 2016 roku 1050-lecie Chrztu Polski, a także – dwa lata później – taką samą rocznicę ustanowienia biskupstwa w Poznaniu. W ubiegłym i w tym roku przypadają kolejne jubileusze – 900-lecia diecezji włocławskiej i 100-lecia archidiecezji gdańskiej i katowickiej.

„Tu wiara była wcześniej. Święty papież Grzegorz VII przysłał swoich legatów na prośbę króla, żeby tutaj zatwierdzić i założyć struktury diecezjalne” – przypomniał bp Szymon Stułkowski.

To właśnie ciągłość instytucjonalna i żywa obecność Kościoła w Płocku od niemal tysiąca lat są dziś źródłem wdzięczności i dumy. Z tej okazji dzisiejsze obchody rozpocznie Marsz Wdzięczności, połączony z modlitwą i wspomnieniem męczenników – bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego. Na płockim ratuszu odsłonięta zostanie tablica poświęcona obu hierarchom, więzionym w piwnicach budynku przez Niemców, a następnie zamęczonym w niemieckim obozie koncentracyjnym w Działdowie w 1941 roku. 

Wyjątkowym znakiem łączności z Kościołem powszechnym podczas płockiego jubileuszu jest obecność legata papieskiego, kard. László Németa, metropolity Belgradu. „Papież Grzegorz VII przysłał też swoich legatów wtedy, 950 lat temu. Dzisiaj papież Franciszek najpierw zdecydował, potem potwierdził to Papież Leon XIV, że kardynał z Belgradu będzie go tutaj reprezentował. Bardzo się z tego cieszę, bo to jest jedyny kardynał, nie-Polak, który pięknie mówi po polsku” – zaznaczył bp Stułkowski. Wczoraj kard. Német odwiedził Zakład Karny w Płocku, gdzie przywołał przesłanie św. Jana Pawła II, który odwiedził to miejsce 34 lata temu. Podczas tamtej pielgrzymki Ojciec Święty przypomniał, że osadzeni, choć skazani, nie są potępieni.

Źródło: Vatican News