Płock: kolonie dla dzieci z Wileńszczyzny

2024-07-03 17:08
Kolonia Płock
Autor: facebook.com

Ponad czterdzieścioro polskich dzieci z Wileńszczyzny przyjechało na kolonie do Płocka. Ich organizatorem była Wspólnota Miłosierdzia Bożego z Solecznik na Litwie. Kolonie wsparła finansowo płocka Fundacja „Cokolwiek uczyniliście”.

Kolonie Miłosierdzia zorganizowała Wspólnota Miłosierdzia Bożego z Solecznik na Wileńszczyźnie, z prezesem Tadeuszem Romanowskim. Uczestnicy wspólnie zwiedzali, wypoczywali i modlili się.

Jednej z Mszy św. przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski, których zachęcił obecnych w kaplicy pw. św. Stanisława Kostki na terenie Szkół Katolickich w Płocku, do częstego „bycia w dobrym towarzystwie, czyli Jezusa i Maryi”. Innej z Mszy, tym razem w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przewodniczył ks. Marek Zalewski, neoprezbiter z diecezji siedleckiej. Dzieci i ich opiekunowie mogli skorzystać z sakramentu pokuty i uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

W programie kolonii wiele czasu przeznaczono na zwiedzanie: Płocka, ogrodu zoologicznego, Torunia. W tym ostatnim rodacy z Wileńszczyzny zagrali w meczu piłki nożnej z podopiecznymi Szkoły Salezjańskiej. W Płocku wzięli udział w spotkaniu z młodzieżą tamtejszego Obwodu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W Kowalu spędzili atrakcyjnie czas dzięki życzliwości Jacka Liziniewicza, nadleśniczego Nadleśnictwa Gostynin

- To była już szósta edycja Kolonii Miłosierdzia, które czynnie wspiera Fundacja „Cokolwiek uczyniliście”. To ważne, że nasza organizacja, która za cel postawiła sobie podejmowanie działań podtrzymujących tradycje narodowe służące pielęgnowaniu polskości oraz rozwojowi świadomości historycznej, nie pozostaje obojętna na potrzeby naszych rodaków z Wileńszczyzny – podsumował prezes dr Witold Wybult. Koordynatorem współpracy kolonijnej był Adam Modliborski.

W organizację tegorocznego pobytu dzieci w Płocku włączyły się: Szkoły Katolickie, wydział ds. rodzin i wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Płocku, Nadleśnictwo Gostynin, Rycerze Jana Pawła II Diecezji Płockiej, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku oraz wiele życzliwych osób, wolontariuszy Fundacji „Cokolwiek uczyniliście” w Płocku.

Źródło: ekai