Poświęcenie stada owiec na Święcie Bacowskim w Ludźmierzu

2022-04-25 15:56
Owca owieczka owce owieczki baran baranek jagnię
Autor: Fiore Bagatello/cathopic.com

W niedziele w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu odbyło się Święto Bacowskie. Podczas uroczystej mszy świętej symbolicznie poświęcono stada owiec przed wyprowadzeniem ich na górskie hale.

Święto Bacowskie rozpoczęło się symbolicznym wprowadzeniem stada owiec spod Domu Podhalańskiego do ogrodzenia koło bazyliki. Została też poświęcona woda ze studzienki sanktuaryjnej, którą zabrali bacowie i juhasi. Dostali oni także sajty drewna z Wielkiej Soboty do podpalenia pierwszej watry, czyli szałasowego ogniska.

Mszy św. przewodniczył ks. Jan Mikołaczyk, emerytowany proboszcz z parafii św. Marcina w podhalańskiej Klikuszowej. - Tworzycie piękny krajobraz biblijny, kiedy wychodzicie na hale wraz ze swoimi owcami. Niech ten rozpoczęty sezon pasterski będzie dla was udany i bezpieczny - mówił duchowny.

Podczas procesji z darami górale przynieśli do ołtarza młodą białą owieczkę, a także oscypki, zrobione już w pierwszych dniach wypasu na halach. Po mszy ks. Mikołajczy poświęcił i okadził całe stado owiec przed bazyliką.

Święto Bacowskie uświetniły delegacje z pocztami sztandarowymi oraz kapela góralska. Święto odbywa się zwykle w dzień wspomnienia św. Wojciecha lub w najbliższą niedzielę po tym dniu. Święty Wojciech jest patronem wiosennego redyku, czyli wypędu owiec na pastwiska górskie, a św. Michał Archanioł – jesiennego.

Źródło: KAI