Poznań: Caritas uruchamia zbiórkę dla poszkodowanych po pożarze w kamienicy
Poznańska Caritas uruchomiła zbiórkę dla poszkodowanych w nocnym pożarze i wybuchu w kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu. 11 strażaków zostało rannych i wymagało hospitalizacji, dwóch z nich zginęło w trakcie akcji. Ranne zostały również trzy inne osoby – jeden z mieszkańców kamienicy oraz dwóch przechodniów.
Służby otrzymały zgłoszenie o pożarze budynku ok. godz. 23. Prawdopodobnie w kamienicy najpierw pojawił się ogień, a potem doszło do wybuchu. W momencie zdarzenia w środku przebywało ok. 20 osób. Ewakuowani mieszkańcy znaleźli schronienie u rodzin, a pozostali zostali zakwaterowani w hotelu przy ul. Łozowej w Poznaniu.
„Na stronie internetowej Caritas uruchomiliśmy zbiórkę na rzecz poszkodowanych w pożarze kamienicy. Rano mieszkańcom zakwaterowanym przy ul. Łozowej zawieźliśmy też żywność, wodę i środki czystości oraz odzież. Wodę przekazaliśmy też 80 strażakom i innym służbom” – mówi KAI ks. Karol Maciejak, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej.
„Jesteśmy w stałym kontakcie z Centrum Zarządzania Kryzysowego, aby jak najlepiej wspierać działania ratunkowe i pomocowe. Wielu ludzi będzie potrzebowało wsparcia w odbudowie swojego życia i powrocie do normalności” – zaapelowała na stronie internetowej Caritas.
Ulica Kraszewskiego na poznańskich Jeżycach jest gęsto zabudowana kamienicami. Czterokondygnacyjna kamienica, w której nastąpił pożar i wybuch, jest niestabilna i jej użytkowanie jest niemożliwe. Lokatorzy na pewno nie będą mogli wrócić do swoich mieszkań. Na sąsiednim budynku widoczne są pęknięcia na ścianie szczytowej w części bezpośrednio przylegającej do kamienicy, gdzie wybuchł pożar.
Poszkodowanych w nocnym pożarze można wesprzeć w formie tradycyjnej na poniższe dane:Caritas Archidiecezji Poznańskiej, nr konta: 70 1090 1362 0000 0000 3602 2297 tytułem: Cel charytatywny – Kraszewskiego lub za pośrednictwem strony: https://caritaspoznan.pl/akcje/poszkodowani-w-wyniku-pozaru-i-wybuchu-kamienicy-przy-ul-kraszewskiego
Źródło: ekai, https://archpoznan.pl