Prawie 500 rowerzystów na Sandomierskim Rajdzie Papieskim

2022-06-06 16:31
XIII Sandomierski Rajd Papieski
Autor: diecezja sandomierska

Prawie pół tysiąca rowerzystów wzięło udział w XIII Sandomierskim Rajdzie Papieskim, który odbył się z udziałem bp. Krzysztofa Nitkiewicza 4 czerwca na 38–kilometrowej trasie z Sandomierza do Stanów.

Rowerowy rajd papieski rozpoczęła wspólna modlitwa i błogosławieństwo biskupa sandomierskiego. Po niej uczestnicy rajdu wyruszyli w trasę z Bulwaru Marszałka Józefa Piłsudskiego na 38-kilometrową trasę, która przebiegała przez Trześń, Furmany, Grębów, Krawce i zakończyła się przy kościele parafialnym w Stanach.

W miejscach odpoczynku rowerzyści byli gościnnie podejmowani przez parafian z Grębowa i Stanów. Wśród uczestników rajdu było wiele rodzin, które na rowerową wyprawę wybrały się wraz z dziećmi. Najmłodszy uczestnik miał kilka miesięcy, a najstarszy 82 lata.

W peletonie pojechały również grupy parafialne wraz z księżmi opiekunami, klerycy z rektorem seminarium duchownego, księża z kurii diecezjalnej, siostry zakonne. Nie zabrakło także gwiazd polskiego kolarstwa. Wraz z uczestnikami rajdu pojechał Kazimierz Stafiej, wielokrotny mistrz Polski. Jego zdaniem, tego typu imprezy przynoszą wiele korzyści. – Na co dzień wszędzie rywalizujemy, aby wypaść jak najlepiej, a tu każdy jedzie w swoim tempie. To nie są zawody, ale poczucie jedności wśród rowerzystów – powiedział kolarz.

Podsumowanie rowerowego rajdu nastąpiło przy Domu św. Józefa w Stanach. Bp Krzysztof Nitkiewicz podziękował organizatorom i służbom dbającym o bezpieczeństwo całej imprezy oraz sponsorom. Wręczył także okolicznościowe nagrody i upominki dla najwytrwalszych, najmłodszych i najstarszych uczestników wspólnej wyprawy.

Sandomierski Rajd Papieski zainicjował 13 lat temu bp Krzysztof Nitkiewicz i odbywa się on z okazji obchodów rocznicy pobytu św. Jana Pawła II, który miał miejsce 12 czerwca 1999 r. w diecezji sandomierskiej.

Od pierwszej edycji impreza cieszy się wielkim zainteresowaniem i co roku na starcie stają rowerzyści niemal z całej diecezji. W tym gronie uczestniczyli także m.in. mistrzowie Polski w kolarstwie i znani aktorzy z serialu „Ojciec Mateusz”.

Źródło: diecezja sandomierska