Prymas Polski: modlitwa nigdy nie jest przeciw komuś

2022-09-14 18:31
Prymas Polski
Autor: Archidiecezja Gnieźnieńska

„Modlitwa nigdy nie jest przeciw komuś” – przypomina Prymas Polski abp Wojciech Polak w kontekście dzisiejszego wołania Kościoła o pokój w Ukrainie. W parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej odbyło się w tej intencji specjalne nabożeństwo oparte o siedem ostatnich słów Chrystusa z krzyża.

W specjalnym komunikacie przesłanym do parafii, abp Wojciech Polak podkreślił, że celem dzisiejszego dnia jest „wsparcie duchowe dla walczących o wolność i niepodległość Ukraińców, okazanie solidarności z cierpiącymi ofiarami rosyjskiej agresji, wołanie o sprawiedliwy pokój oraz uwrażliwienie wspólnoty międzynarodowej na kwestię pomocy uchodźcom wojennym”.

„Ta inicjatywa to znak, że stajemy po stronie Ukraińców, że chcemy być z nimi blisko, że pamiętamy i modlimy się za bohaterskich obrońców Ukrainy oraz tych, którzy za wolność swojej Ojczyzny polegli” – mówi abp Wojciech Polak. „W modlitwie chcemy również pamiętać o sprawcach tej napaści, prosząc o ich nawrócenie i opamiętanie” – dodaje metropolita gnieźnieński przypominając, że modlitwa nigdy nie jest przeciw komuś. Jest źródłem nadziei, otwarciem się na Boga i wiarą, że On człowieka zawsze wysłuchuje.

Dziś także w polskim kościele święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Z tej okazji abp Wojciech Polak przewodniczył Mszy św. w Inowrocławiu. „Krzyż to nie jest przedmiot, który należy umieścić tu czy tam, ładniejszy, niezbyt ładny, bardziej antyczny, nowocześniejszy. Krzyż to miłość. Ile razy patrzymy na krzyż, znajdujemy tę miłość i w niej, a nie w cierpieniu, mamy naśladować Chrystusa” - mówił prymas Polski.

Modlitwa za Ukrainę w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września) to inicjatywa Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

Źródło:ekai