Prymas Polski: nie wolno zawłaszczać Boga dla własnych interesów

2021-09-27 10:33
Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak
Autor: Fot.: www.archidiecezja.pl

„Bóg nie jest Bogiem niektórych, ale wszystkich. On nie jest wyłączną własnością kogokolwiek. Nie wolno Go dla takich czy innych interesów i własnych potrzeb zawłaszczać. Nie wolno Bogiem manipulować” – mówił w niedzielę 26 września w Chodzieży abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński nawiązując w homilii do Ewangelii przestrzegał przed niebezpieczeństwem skupiania się na sobie i zamykania w kręgu własnych spraw, jak to zrobili uczniowie zabraniając czynić cuda w imię Jezusa człowiekowi, który „nie chodził z nimi”. Trzeba - mówił za papieżem Prymas - uwolnić się od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje, Bóg bowiem „nie jest Bogiem niektórych, ale wszystkich”.

On nie jest żadną wyłączną własnością kogokolwiek - zaznaczył abp Polak. Nie wolno Go dla takich czy innych interesów i potrzeb zawłaszczać. Nie wolno Go dla własnych celów używać. Nie wolno Bogiem manipulować - kontynuował Prymas, dodając, że przykładem takiego manipulowania Bogiem jest również i ta sytuacja, w której stajemy się – jak ostrzega nas dziś z całą mocą Jezus – powodem grzechu dla innych.

Metropolita gnieźnieński przyznał również, że jeśli dziś mówi się, że wiara należy do przeszłości, to także przez mało przekonujące świadectwo wierzących. Ponieważ Boga widzi się w twarzach i gestach mężczyzn i kobiet przemienionych Jego obecnością - powtórzył za papieżem Franciszkiem abp Polak.

Jeśli chrześcijanie zamiast promieniować zarażającą radością Ewangelii, proponują wciąż na nowo jakieś zużyte schematy, to ludzie nie widzą Dobrego Pasterza - stwierdził dodając raz jeszcze za papieżem, że Chrystus nie żąda od nas udowadniania, ale ukazywania Boga, tak jak czynili to święci: nie słowem, lecz życiem. Żąda modlitwy i ubóstwa, żąda kreatywności i bezinteresowności.

Prymas odniósł się także na początku liturgii do obchodzonego 26 września 107. Dnia Migranta i Uchodźcy podkreślając, że wszyscy złączeni jesteśmy więzami człowieczeństwa i wzajemnie za siebie odpowiedzialni, zwłaszcza za tych, którzy wypędzeni przez wojnę, nienawiść, klimatyczne zmiany czy głód, szukają miejsca do przeżycia. Dlatego - jak dodał - nie może być nam obojętny także los tych, którzy cierpią za naszą wschodnią granicą. Musimy zrozumieć, że są to nasze sprawy - mówił za papieżem Prymas. Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem.

To, że są oni wciąż tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach. Nam nie wolno o nich zapomnieć! Nie wolno przyzwyczaić się do tej sytuacji! Nie wolno mówić sobie, że nas to nie dotyczy! - stwierdził Prymas Polski.

Sprawowana w kościele pw. św. Floriana Msza św. była szczególną okazją do podziękowania za 100-lecie obecności i służby w Chodzieży sióstr serafitek. Oddając życie chorym i bezbronnym, prowadząc działalność wychowawczą, pracując w szpitalu, opiekując się starcami, siostry przywracały - jak podkreślił Prymas - nadzieję i odwagę do życia, ukazując jednocześnie miłość Boga, która nikogo nie opuszcza.

Źródło: KAI