Kard. Parolin: chrześcijaństwu zagraża instrumentalizacja do celów politycznych

2021-09-24 11:15
Kard. Pietro Parolin
Autor: © Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons

Watykański Sekretarz Stanu wziął udział w odbywającym się w Rzymie spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej. Rozmawiając tam z dziennikarzami podkreślił, że „chrześcijaństwu zagraża instrumentalizacja do celów politycznych”. Wskazał, że „chrześcijaństwo to obrona życia, ale i troska o los migrantów”.

Watykański hierarcha kard. Pietro Parolin przypomniał, że w chrześcijaństwie nie wybiera się tego, co się lubi lub co jest wygodne, w chrześcijaństwie trzeba przyjąć wszystko. Przestrzegał przed niebezpieczeństwem instrumentalizacji i manipulacji religią dla celów politycznych.

Jak więc tłumaczył swoją obecność na politycznym spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej? Kard. Parolin podkreślał, że ten dzień studyjny poświęcony był słuchaniu Kościoła. Przypomniał jednocześnie, że wielu członków tego stronnictwa otwarcie przyznaje się do chrześcijaństwa. W spotkaniu wzięli udział także kard. Jean Claude Hollerich, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) i kard. Peter Turkson, przewodniczącego Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Kard. Parolin mówił też m.in. o tym, że nie można zapominać o czterech podstawowych filarach, na których zbudowana jest Europa. Są to – osoba ludzka, wspólnota, zasada pomocniczości i solidarność, do których nieustannie odwołuje się Stolica Apostolska.

Z dużym niepokojem odniósł się do sojuszu AUKUS, czyli trójstronnego paktu obronnego zawartego 15 września między USA, Wielką Brytanią i Australią. Kard. Parolin przypomniał, że Stolica Apostolska jest przeciwna zbrojeniom. Wskazał na liczne wysiłki podejmowane w celu wyeliminowania broni nuklearnej, która nie jest gwarantem pokoju, tylko jeszcze większym zagrożeniem.

Watykański Sekretarz Stanu odniósł się również do potencjalnej wizyty Franciszka w Rosji. Podkreślił, że nie jest w stanie odpowiedzieć, czy do niej dojdzie, ale według niego Ojciec Święty chciałby taką podróż odbyć. Myślę, że papież jest zainteresowany wizytą w Rosji, podobnie jak w innych krajach. Wydaje mi się, że obecnie nie istnieją warunki pozwalające na taką wizytę – powiedział hierarcha. Nie potwierdził czy w najbliższym czasie dojdzie do spotkania papieża Franciszka z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem.

Źródło: Vatican News