Prymas w uroczystości NMP Częstochowskiej o znaczeniu lekcji religii w szkołach
Nauka religii w szkole, poprzez poznanie wiedzy o Bogu oraz jej kulturotwórczy i społeczny charakter, otwiera serca i umysły uczniów. Daje im szansę na życie nadzieją, która przełamuje niebezpieczną pokusę zamknięcia w sobie i izolacji – powiedział w homilii wygłoszonej podczas uroczystości NMP Częstochowskiej na Jasnej Górze abp Wojciech Polak, Prymas Polski.
W uroczystość NMP Częstochowskiej Mszy św. na Jasnogórskim Szczycie z udziałem Episkopatu przewodniczył abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Eucharystię koncelebrowali m.in. przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda, sekretarz generalny Episkopatu bp Marek Marczak oraz biskupi, którzy wezmą udział w jutrzejszym spotkaniu Rady Biskupów Diecezjalnych.
W homilii podczas sumy pontyfikalnej abp Polak podkreślił znaczenie oraz wartość lekcji religii w szkole. „Dzięki nauce religii w szkole, przez poznanie wiedzy o Bogu i kształtowanie postaw z niej płynących, przez jej kulturotwórczy i społeczny zarazem charakter, możemy otwierać serca i umysły dzieci i młodzieży, dając im szansę na życie tą nadzieją, która przełamywać będzie niebezpieczną pokusę zamknięcia w sobie i izolacji. Poczucie niepewności i wprowadzanie zmian, które w istocie podważają, deprecjonują i osłabiają ten wspólny wysiłek wychowawczy, może prowadzić do przeżywania przez nich teraźniejszości w melancholii i nudzie" – powiedział.
Prymas Polski zauważył także, że konieczne jest w tym względzie „zachowanie prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, jak i prawo dzieci i młodzieży do wychowania i do opieki, odpowiednich do wieku oraz osiągniętego przez nich rozwoju". Zwrócił także uwagę na problem łączenia, w ramach lekcji religii w szkole, różnych grup wiekowych, które „niewątpliwie powodować będzie wśród dzieci i młodzieży nie tylko bałagan w przyswajaniu wiedzy, ale zrodzi w nich niepotrzebny stres i frustrację".
Abp Polak odniósł się w swojej homilii także do innych sytuacji, w których brakuje dziś perspektywy nadziei: „Brakuje jej w miejscach ogarniętych konfliktami i trwającą wojną. Brakuje w podejmowanych próbach, także legislacyjnych, osłabiających i podważających szacunek dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. (…) Brakuje także wobec tych, do których kierujemy się uprzedzeniami i zamknięciem. Brakuje, gdy traci się cierpliwość i chęć wzajemnego słuchania, a pogłębiają się wciąż nasze społeczne podziały i spory. Dlatego warto przypominać sobie – jak mówił do nas tu, na Jasnej Górze papież Franciszek – że nasz naród pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności i że Maryja chce nas strzec razem, wszystkich bez wyjątku razem”.
Prymas Polski zauważył, że poprzez spotkanie z Jasnogórską Panią możemy zrozumieć „że nadzieja nie jest łatwowiernym optymizmem, lecz darem łaski w realizmie życia”.
„Modląc się dziś razem przed Twoim Jasnogórskim Obliczem, chcemy otworzyć i nasze serca na ten dar Bożej łaski, którego tak bardzo potrzebujemy w realizmie naszego życia, naszego dziś” – podkreślił abp Polak i dodał, powołując się na słowa papieża Franciszka z bulli ogłaszającej Jubileusz Zwyczajny Roku 2025: „Burze nigdy nie mogą zwyciężyć, ponieważ jesteśmy zakotwiczeni w nadziei łaski, która jest w stanie uczynić nas żyjącymi w Chrystusie, przezwyciężając grzech, lęk i śmierć. Ta nadzieja (…) przenosi nas ponad próby i zachęca, byśmy szli, nie tracąc z oczu wielkości celu, do którego zdążamy, do którego jesteśmy wszyscy powołani – Nieba!”.
Na zakończenie homilii abp Polak wskazał, że tak jak w Kanie Galilejskiej, Maryja także i dziś mówi swojemu Synowi o naszych brakach, stając przed nami jako Matka nadziei. „Troszczy się o nas i idzie z nami, także pośrodku tych wszystkich problemów, które zdają się dusić dziś nasze serca. Idzie z nami, by jeszcze raz powiedzieć Jezusowi: nie mają już wina” – podkreślił Prymas Polski i zakończył: „Niech Matka Boża, nasza Pani i Królowa z Jasnej Góry przychodzi i nam na pomoc, wspiera nas i prowadzi nas do ufności i do zachowania nadziei”.
Źródło: BP KEP