Przesłaniem „pokoju”, które zaśpiewały: izraelska piosenkarka Noa i palestyńska piosenkarka Mira Awad zaproszone do duetu w języku hebrajskim, arabskim i angielskim był niezapomniany utwór Johna Lennona „Imagine".
Wspomnienie Światowego Dnia Dziecka
Na nagraniu papież wspomina swoją matkę Reginę Marię, która, jak powiedział, „opowiadała mu i tłumaczyła fragmenty oper, pozwalając poznać poczucie harmonii i przesłanie, jakie może dać muzyka”. Kolejnym wspomnieniem, przechowywanym „w sercu”, którym Franciszek podzielił się na scenie w San Remo był Światowy Dzień Dziecka obchodzony w maju 2024 r. na Stadionie Olimpijskim w Rzymie. „Piękna chwila” z obecnością tysięcy dzieci z całego świata”, wspominał Ojciec Święty.
Wojny niszczą dzieci
Papież zwrócił uwagę Włoch i świata na „tak wiele dzieci, które nie potrafią śpiewać życia, płaczą i cierpią z powodu wielu niesprawiedliwości na świecie, wielu wojen, sytuacji konfliktowych”. „Wojny niszczą dzieci. Nigdy nie zapominajmy, że wojna jest zawsze porażką” – podkreślił. Franciszek wyznał, że najbardziej chce, „zobaczyć, jak ci, którzy się nienawidzą, podają sobie ręce, obejmują się i mówią życiem, muzyką i śpiewem: pokój jest możliwy!”. Z kolei Carlo Conti dodał: „Dzisiaj to robicie i mówicie to poprzez muzykę”.
Zaangażowanie na rzecz sprawiedliwego i braterskiego świata
Franciszek pozdrowił „wszystkich, którzy się łączą, zwłaszcza tych, którzy cierpią” i wyraził nadzieję, że „dobra muzyka może dotrzeć do serca każdego”. „ Może otworzyć serce na harmonię, na radość bycia razem, ze wspólnym językiem zrozumienia, sprawiając, że dążymy do bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata” – powiedział papież.
Źródło: ekai, Vatican News