Rabin i biskup katolicki rozmawiali o Biblii, wspólnych wartościach i antysemityzmie

2022-01-24 11:53
Rabin i biskup katolicki rozmawiali o Biblii
Autor: Muzeum Żydów Mazowieckich/Facebook

Rabin Yehoshua Ellis i biskup Mirosław Milewski byli gośćmi spotkania w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, z okazji przypadającego w styczniu Dnia Judaizmu. Rozmowę poprowadził dr Rafał Kowalski z Muzeum. Goście spotkania odpowiadali na pytania między innymi dotyczące sensu organizowania Dnia Judaizmu w Polsce, wspólnych korzeni oraz antysemityzmu.

Dr Rafał Kowalski p.o. kierownika Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku zaznaczył, że spotkanie z okazji Dnia Judaizmu ma miejsce w budynku, który istnieje ponad 200 lat. W nim odprawiane były nabożeństwa żydowskie, ale też odbywała się nauka.

Rabin Yehoshua Ellis, rabin pomocniczy Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz naczelny rabin Górnego Śląska przypomniał, że od wieków trwa spór o to, co jest ważniejsze: modlitwa czy nauka: Studiowanie, to chęć zrozumienia chęci Boga, a modlitwa jest jak sen – powiedział rabin.

Biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski odwołał się do tablicy znajdującej się w płockim muzeum: wynika z niej, że pod koniec XIX wieku 50 procent mieszkańców Płocka stanowiła ludność pochodzenia żydowskiego. W obecnym budynku muzeum znajdowała się ich synagoga – centrum życia. W tym miejscu Żydzi uczyli się języka hebrajskiego, czytali Biblię, poznawali zwyczaje. Muzeum Żydów Mazowieckich współcześnie ich przypomina, podobnie jak to, że przez wieki żyli w Płocku wspólnie z Polakami.

Rafał Kowalski odwołał się do najważniejszego symbolu judaizmu, znajdującego się w muzeum: Aron ha-Kodesz, czyli szafy na Torę. Oryginalna święta żydowska szafa znajdowała się w tym budynku od lat 20. XIX wieku, odkąd weszli do niego pierwsi wierni. Odnowiona, jest w nim do dziś. Towarzyszy Dniom Judaizmu, które w Polsce są organizowane od 25 lat.

Bp Milewski zaznaczył, że celem Dnia Judaizmu jest pokazanie głębokich związków judaizmu i chrześcijaństwa: My, chrześcijanie pamiętamy, że judaizm, to nasze korzenie. Trudno sobie bez tych korzeni wyobrazić chrześcijaństwo.

Rabin Ellis przyznał, że dla niego „każdy dzień to dzień judaizmu”. To dobra okazja do spotkań z innymi, do zastanowienia się wspólnie nad judaizmem i chrześcijaństwem, rozmowy o tradycji, etyce i wartościach. To dobrze, że inni chcą dowiadywać się o religii i tradycji żydowskiej. Bp Milewski dodał, że dzięki takim spotkaniom przełamuje się stereotypy.

Padło również pytanie dotyczące antysemityzmu: – Antysemityzm jest po prostu grzechem, to rzecz zła i niedopuszczalna, tak jak złe jest występowanie przeciwko innej religii. Jakakolwiek forma antysemityzmu jest złem moralnym i nie możemy się na nią godzić. (…) Mamy jednego Boga. Świat wiary i świat wartości, to dla nas ta sama rzeczywistość – powiedział biskup katolicki. Natomiast rabin stwierdził, że trzeba się wzajemnie spotykać, ale to nie zawsze wystarcza: Zwalczanie nienawiści jest trudne, podobnie jak zwalczanie antysemityzmu – powiedział gość z Warszawy.

Źródło: KAI