Radom: dziecko w Oknie Życia

2024-02-08 12:58
Okno Życia
Autor: caritas.pl

Siostry Matki Bożej Miłosierdzia znalazły w Oknie Życia nowo narodzoną dziewczynkę. Maluch został przewieziony do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. To piąte dziecko pozostawione Oknie Życie, które działa na terenie radomskiej Caritas.

Dziewczynkę zostawiono w Oknie Życia 30 stycznia. Potem wezwano pogotowie. Dziecko zostało zbadane i trafiło do szpitala. O wszystkim poinformowano ośrodek adopcyjny, ten z kolei powiadomił sąd, prosząc jednocześnie o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka i nadanie mu tożsamości. Jest już decyzja o umieszczeniu dziewczynki w rodzinie zastępczej.

Ks. Damian Drabikowski, dyrektor radomskiej Caritas poinformował, że mała Marcelina została już umieszczona w rodzinnej pieczy zastępczej. Przypomniał, że po zakończeniu wszelkich procedur, czyli po sześciu tygodniach od zostawienia dziecka w oknie życia, zostaje ono oddane do systemu adopcyjnego.

W ciągu tych sześciu tygodni matka może zmienić decyzję i zgłosić się po dziecko. Wtedy musi przedstawić dowody, które potwierdzają, że to ona urodziła noworodka. W takich przypadkach najczęściej przeprowadza się badania DNA.

Okno Życia, które od 2009 roku mieści się w budynku zakonnym przy ul. Struga 31, prowadzi Caritas Diecezji Radomskiej i Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Jest to pierwsze Okno Życia w diecezji, które powołał do istnienia abp Zygmunt Zimowski. Dodajmy, że od 2020 roku w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach znajduje się drugie Okno Życia.

Źródło:ekai