Rekordowa liczba odwiedzających miejsce chrztu Jezusa nad Jordanem

2022-06-04 11:27
chrzest
Autor: Carlos Daniel/cathopic.com zdjęcie ilustracyjne

Al-Maghtas na wschodnim brzegu Jordanu, czczone jako miejsce chrztu Jezusa, odwiedziła w maju ponad 15 tys. osób. Jest to największa miesięczna liczba turystów i pielgrzymów, jacy przybyli do tego miejsca od czasu otwarcia go dla turystyki przed 20 laty.

Od początku roku do końca maja Al-Maghtas odwiedziło 52 tys. osób. Przez cały poprzedni 2021 rok, w związku z pandemią koronawirusa, było ich tylko 50 000. Wśród nawiedzających miejsce chrztu Jezusa wzrosła liczba gości z Francji i Grecji, podczas gdy mniej osób przybyło z Rosji.

Dyrektor generalny tego miejsca, Rustoma Mkhjiana zapewnił, że Jordania będzie nadal podejmować wysiłki na rzecz rozwijania turystyki religijnej. Między innymi w pobliżu miejsca chrztu Pana Jezusa położony niedawno kamień węgielny pod budowę tam gruzińskiego ośrodka kulturalnego.

Rozbudowę miejsca, które w 2015 trafiło na listę Śświatowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, wspiera od lat dom królewski Jordanii. Król Abdullah II podarował religiom działki, na których w ostatnich latach powstały liczne kościoły. Ponadto obok tego historycznego miejsca różne wyznania mają do dyspozycji 35-hektarowy teren, na którym planuje się zbudować wioskę, która umożliwi noclegi przybywającym tu pielgrzymom. Przewiduje się również utworzenie gospodarstwa rolnego i ogrodu botanicznego, inspirowanego Biblią.

W październiku 2020 powołano międzynarodową i międzywyznaniową radę doradczą, która ma nadzorować rozwój tego miejsca. Jej członkami są m.in. Dalajlama XIV, chiński przedsiębiorca Jack Ma oraz nowozelandzki reżyser i aktor Sir Peter Jackson.

Źródło: KAI