Rozpoczyna się Wielki Odpust Tuchowski

2022-06-30 20:54
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie Tuchów
Autor: Andrzej Otrębski/Wikimedia Commons Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie

„Królowo Pokoju, módl się za nami” to hasło Wielkiego Odpustu Tuchowskiego. Rozpocznie się on 1 lipca o godzinie 18.00 pielgrzymką strażaków, policjantów i orkiestr dętych. W kolejnych dniach do Tuchowa zaproszeni są m.in. uchodźcy i rodziny, które straciły bliskich z powodu COVID-19.

Proboszcz i kustosz tuchowskiego sanktuarium o. Bogusław Augustowski podkreśla, że dziś bardzo potrzebna jest modlitwa o pokój. - Na Ukrainie jest wojna, widzimy ten lęk przed śmiercią i tułaczkę uchodźców. Również i w Polsce potrzeba ładu społecznego, pokoju wewnętrznego - dodaje.

W tym roku mija 380. rocznica potwierdzenia, że obraz Matki Bożej słynie łaskami, jest cudowny. - Dokładnie to było 27 czerwca w 1642 roku. Biskup pomocniczy diecezji krakowskiej Tomasz Oborski po rocznej pracy komisji ogłosił, że obraz jest cudowny. Trzy tysiące wiernych zgłosiło się, by dać świadectwo uzdrowień i łask. Wybrano 60 świadectw, które ludzie składali pod przysięgą - mówi o. Bogusław Augustowski.

W tym roku podczas odpustu odbędzie się pielgrzymka rodzin, które straciły bliskich w pandemii. Msza św. zostanie odprawiona w niedzielę, 3 lipca o godz. 11.00. - Chcemy uczcić pamięć osób, które zmarły z powodu COVID-19. Postanowiliśmy także, że powstanie księga pamięci zmarłych podczas pandemii. Już można wpisywać imiona zmarłych, ich wiek, miejsce śmierci i krótkie słowa pożegnania się z bliskimi, bo wiele osób nie miało takiej możliwości - dodaje kustosz.

W środę, 6 lipca o 18.30 na odpust są zaproszeni uchodźcy. Na tej mszy św. będą także Wojska Obrony Terytorialnej, żołnierze AK, kombatanci i harcerze.

W kolejnych dniach przed słynącym łaskami obrazem będą się modlić m.in. kapłani, siostry zakonne, kolejarze, rolnicy, dzieci, leśnicy, samorządowcy, bezrobotni, ludzie pracy, rowerzyści, motocykliści, pracownicy służby zdrowia, seniorzy, nauczyciele, członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich. Będzie też pielgrzymka matek w stanie błogosławionym i małżeństw pragnących potomstwa.

Wielki Odpust Tuchowski potrwa do 10 lipca.

Źródło: KAI