Ruszył Festiwal Życia w Kokotku

2024-07-08 14:37
Festiwal w Kokotku
Autor: facebook.com

Festiwal Życia, choć towarzyszą mu liczne atrakcje, gromadzi młodych przede wszystkim dlatego, że daje im możliwość spotkania. W tym roku odbędzie się kilkadziesiąt różnych warsztatów, koncertów, modlitw... Wszystko pośród pięknej przyrody, w lasach nad wodą. To składa się na idealne warunki do spotkania z samym sobą, z drugim człowiekiem i z Panem Bogiem – podkreślił w rozmowie z KAI o. Tomasz Maniura OMI, dyrektor Oblackiego Centrum Młodzieży NINIWA, głównego organizatora. Festiwal rusza dziś i potrwa do 14 lipca.

Dziś rano rozpoczęła się rejestracja uczestników Festiwalu Życia w Kokotku. Oficjalnie wydarzenie otworzy Msza św. o godzinie 17:00. Poprowadzi ją bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący rady KEP ds. duszpasterstwa młodzieży. Wieczorem, młodzi wezmą udział w imprezie integracyjnej, podczas której o warstwę muzyczną zadba DJ Tomek Cichy.

Program Festiwalu jest starannie przygotowywany przez cały rok, w grupie kilkunastu duszpasterzy młodzieży z różnych diecezji. Największym zainteresowaniem co roku cieszy się Bieg Festiwalowicza, który odbędzie się 11 lipca o godzinie 17:00. - W wyścigu bierze udział kilkaset osób, reszta kibicuje. Wyzwala on tyle emocji, radości i śmiechu... Festiwal dzieli się jakby na dwie części, przed biegiem i po, to dwie zupełnie inne rzeczywistości. Po biegu wszyscy są tacy swoi, otwarci na siebie – tłumaczy oblat.

Dużym zainteresowaniem uczestników cieszą się również koncerty. W tym roku będzie można posłuchać zespołu NiemaGOtu (9 lipca) oraz Siewcy Lednicy (10 lipca). W sobotę (13 lipca) oprawę muzyczną zapewnią Mesajah oraz C-Bool.

Na zakończenie festiwalu odbywają się koncerty bardziej świeckie, rozrywkowe. Wychodzimy z założenia, że w życiu trzeba zachować pewną dynamikę: jeść, spać, pracować, modlić się, ale też bawić i w Kokotku musi to wszystko być. Nasz Festiwal obserwuje w social mediach wiele osób niewierzących, w ten właśnie sposób, przyjeżdża do nas około dwóch tysięcy osób, które mogą zobaczyć, że można bawić się bez alkoholu, skakać, cieszyć się... - powiedział o. Maniura, dodając, że to również pewnego rodzaju świadectwo i możliwość ewangelizacji.

Uczestników spotkania interesują także warsztaty i konferencje. Wśród tegorocznych prelegentów Festiwalu w tym roku znajdą się m.in. Agata Rujner i s. Ludmiła Świerczyna, Tomasz Nowak OP, ks. Tomasz Trzaska, br. Kryspin Maćczak i s. M. Kamiliana Szymura oraz Edyta i Łukasz Golcowie.

Piątego dnia spotkania młodych odbędzie się wieczór uwielbienia pod hasłem "3 Dni 3 Noce". Poprowadzi je świecki ewangelizator, Marcin Zieliński. Do dyspozycji młodych przez 24 godziny na dobę dostępna jest także Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu, z której ci chętnie korzystają. 

Festiwal Życia, choć towarzyszą mu liczne atrakcje, gromadzi młodych przede wszystkim dlatego, że daje im możliwość spotkania. W tym roku odbędzie się kilkadziesiąt różnych warsztatów, koncertów, modlitw... Wszystko położone jest pośród pięknej przyrody, w lasach nad wodą, to też bez wątpienia duży atut festiwalu. Na plaży przygotowaliśmy strefę chilloutu oraz inne miejsca, gdzie uczestnicy mogą sobie po prostu posiedzieć, porozmawiać i faktycznie, każdego wieczoru młodzi korzystają z tej okazji, rozmawiają, śmieją się, grają na gitarach. Wszystko to składa się na idealne warunki do spotkania z samym sobą, z drugim człowiekiem i z Panem Bogiem – wyjaśnił o. Tomasz Maniura. 

Celem Festiwalu Życia jest przede wszystkim duszpasterstwo młodzieży. W planie codziennie są modlitwy i Eucharystie z udziałem m.in. biskupów diecezjalnych. Oprócz bp Suchodolskiego będą to: bp Adam Bab, delegat KEP ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, bp Robert Chrząszcz, biskup pomocniczy krakowski, bp Andrzej Czaja, biskup opolski, bp Piotr Przyborek, biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej oraz abp Adrian Galbas, metropolita katowicki.

Według szacunków organizatorów przez cały tydzień Festiwalu będzie w nim uczestniczyć ponad 1600 osób, to o 400 osób więcej niż w ubiegłym roku.

Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Katolicka Agencja Informacyjna. 

Dokładny plan wydarzeń oraz bilety można znaleźć na na stronie www.festiwalzycia.pl

Źródło: ekai