Ruszyły zapisy na Warsztaty Muzyki Niezwykłej w Krakowie

2022-06-04 13:21
Muzyka kościelna organy pianino fortepian klawisze koncert
Autor: Angie Menes/cathipic.com

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny już po raz siódmy organizuje Warsztaty Muzyki Niezwykłej w krakowskim klasztorze dominikanów. Pasjonaci muzyki liturgicznej spotkają się w dniach 15-21 sierpnia, aby wziąć udział w tygodniowym programie ćwiczeń, konferencji, koncertów i wspólnej modlitwy.

Tegoroczna edycja to bogaty wybór sekcji tematycznych i urozmaicony program na każdy z siedmiu dni warsztatowych, a także znakomici prowadzący i niepowtarzalny klimat zabytkowego klasztoru dominikanów w samym centrum Krakowa. Oprócz podstawowych sekcji śpiewaczych wraca w tym roku sekcja dla instrumentalistów oraz kurs improwizacji organowej. Konferencje dla uczestników wygłosi ks. Grzegorz Strzelczyk.

- W tym roku mija 800 lat obecności dominikanów na ziemiach polskich. To właśnie wtedy, święty Jacek zainspirowany postawą świętego Dominika, przybył do Krakowa, aby płomiennie głosić ogień Bożej bliskości. Zaniósł go na polskie ziemie i do innych krajów, w których pracował i głosił Ewangelię - wyjaśnia o. Wojciech Sznyk, koordynator projektu.

Hasło tegorocznych warsztatów „Powstaje z ognia” zostało zaczerpnięte od św. Hildegardy z Bingen i opisu kamienia - hiacyntu. Imię św. Jacka oddaje się po łacinie jako Hyacinthus i w antyfonie ku jego czci „Ave florum flos” jest określany także „kamieniem drogocennym, z wszystkich kamieni najświetniejszym”.

- Jako bracia dominikanie, ciesząc się z setek lat działalności w Polsce, też chcielibyśmy podzielić się tym płomieniem. Jednym ze sposobów głoszenia Ewangelii jest muzyka liturgiczna, śpiew i wspólna modlitwa. Dlatego już po raz kolejny zapraszamy do wzięcia udziału w Warsztatach Muzyki Niezwykłej - zachęca o. Sznyk.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, na zaproszenie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego odpowiedziało wielu znamienitych muzyków, którzy poprowadzą warsztaty. Wśród nich znaleźli się m.in.: Urszula Rogala - kompozytorka, dyrygentka, wokalistka; Hubert Kowalski - kompozytor, dyrygent, producent muzyczny, kontrabasista i wokalista; Paweł Bębenek - dyrygent, kompozytor i wokalista czy Piotr Pałka - dyrygent, kompozytor i śpiewak oraz o. Dawid Kusz - dominikanin, dyrygent i kompozytor.

W programie m.in. warsztaty wielogłosowe w trzech grupach zaawansowania oraz warsztaty tematyczne w sekcjach: podstawy dyrygowania, emisja głosu, śpiew gregoriański, śpiew bizantyjski, pieśni zespołu „Jerycho”. W tym roku fundacja poszerza także ofertę o sekcję dla instrumentalistów oraz kurs improwizacji organowej. W czasie całego tygodnia będzie można skorzystać także z konsultacji z emisji głosu oraz propedeutyki kompozycji.

Źródło: KAI