Rzym: dziś wprowadzenie relikwii błogosławionego sędziego na ołtarz Męczenników Europy

2026-05-20 9:16

Relikwia błogosławionego Rosario Livatino, młodego włoskiego sędziego, zamordowanego przez mafię 21 września 1990 roku na Sycylii, wieczorem zostanie wprowadzona do bazyliki św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej w Rzymie. Znajduje się tam Sanktuarium Nowych Męczenników, którym opiekuje się Wspólnota Sant’Egidio (św. Idziego).

Rosario Livatino

i

Autor: Unknown author/wikimedia commons/ CC BY-SA 2.0

Podczas uroczystości, której będzie przewodniczyć wikariusz generalny diecezji rzymskiej kard. Baldaddare Reina, stowarzyszenie „Przyjaciele Sędziego Rosario Angelo Livatino” przekaże relikwię błogosławionego sędziego, przekazaną przez jego rodzinę – fragment ubrania, które Rosario Livatino miał na sobie w dniu śmierci. Zostanie umieszczona na ołtarzu poświęconym Męczennikom Europy.

„Dzięki swojemu niezłomnemu oddaniu sprawiedliwości dał świadectwo, że praworządność to nie tylko zbiór zasad, ale sposób życia, a zatem możliwa droga do świętości” - powiedział o sędzim-męczenniku papież Leon XIV.

Średniowieczna bazylika św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej jest od stuleci miejscem kultu św. Wojciecha. Sanktuarium Nowych Męczenników stała się, decyzją papieża Jana Pawła II, w 2000 roku. Sześć bocznych ołtarzy upamiętnia męczenników komunizmu; nazizmu; Europy; Bliskiego Wschodu, Azji i Oceanii, Afryki, obu Ameryk.

W świątyni znajdują relikwie wielu polskich męczenników: św. Maksymiliana Kolbego, błogosławionych: Jerzego Popiełuszki, Karoliny Kózki, Stanisława Kostki Starowieyskiego, Wincentego Matuszewskiego, Józefa Kurzawy, Michała Kozala, Jana Machy, Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, a także Szczęsnego Zachuty – seminaryjnego kolegi Karola Wojtyły, zamordowanego w 1944 r. przez hitlerowców oraz luterańskiego biskupa Juliusza Burschego, który zmarł w 1942 r. w obozie koncentracyjnym.

Źródło: SIR, pb