Rzym: ponad 32 mln osób z całego świata może przyjechać na Jubileusz 2025

W najbliższych miesiącach mieszkańców Rzymu i przybywających do miasta turystów czeka wiele utrudnień, ponieważ trwają prace, które mają przygotować włoską stolicę do Jubileuszu 2025. „Mamy nadzieję, że owocem będzie piękniejsze, bardziej przyjazne i gościnne miasto” – powiedział abp Rino Fisichella, prezentując w Watykanie stan przygotowań. Wydarzenie może przyciągnąć do Rzymu ponad 32 mln osób z całego świata.
Pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji, któremu Franciszek powierzył zadanie przygotowania jubileuszowych wydarzeń, zaznacza, że Watykan ściśle współpracuje z władzami Włoch i Rzymu by zapewnić odpowiednie przyjęcie pielgrzymom, transport i bezpieczeństwo i zorganizować wolontariat.
Dlatego właśnie powołane zostały m.in. komisje: duszpasterska, ekumeniczna, ds. komunikacji i kultury. Abp Fisichella podkreślił, że ta ostatnia organizuje wyjątkową wystawę, która będzie stanowiła swoiste preludium jubileuszowych wydarzeń kulturalnych.
„Rzym od zawsze był przecież atrakcją kulturalną, a naszym celem jest sprawić, by pielgrzym mógł stać się również turystą, tak jak turysta może być zafascynowany doświadczeniem pielgrzyma” – mówił abp Fisichella. Zapowiedział jedną z inicjatyw, informując, że „od 1 września do 8 października 2023 r. w kościele św. Agnieszki in Agone na placu Navona będzie można obejrzeć wystawę dzieł wielkiego hiszpańskiego artysty okresu renesansu, jakim jest El Greco. Będą to dzieła, które nigdy nie opuściły Hiszpanii i które zostały udostępnione właśnie z okazji jubileuszu, na oficjalne rozpoczęcie inicjatyw kulturalnych. Ten pierwszy «znak-wydarzenie» pomoże zwiedzającym zastanowić się nad jubileuszowym tematem «nadziei w Chrystusie», która pomaga człowiekowi podnieść się z niedoli w perspektywie życia wiecznego. Na wystawie będzie można zobaczyć tryptyk teologiczny, składający się z trzech arcydzieł El Greco: «Chrzest», «Chrystus na krzyżu» i «Błogosławiący Zbawiciel»”.
Abp Fisichella przypomniał, że w obecnym roku przygotowania do Jubileuszu koncentrują się, zgodnie z pragnieniem papieża Franciszka, na zgłębieniu czterech konstytucji Soboru Watykańskiego II. 2024 dedykowany będzie modlitwie personalnej i wspólnotowej.
10 maja ruszy nowa strona informacyjna nt. wydarzeń Jubileuszu 2025 opracowana w dziewięciu językach, w tym po polsku (www.iubilaeum2025.va), a od września dostępna będzie też specjalna aplikacja mobilna dla pielgrzymów.
W czasie watykańskiej prezentacji odbyła się też prapremiera jubileuszowego hymnu, którego kompozytorem jest Francesco Meneghello. W konkursie na muzykę wzięło udział 270 kompozytorów z 38 krajów, w tym 3 z Polski.
Źródło:ekai