Rzym: trwa wizyta ad limina Apostolorum pierwszej grupy polskich biskupów

2021-10-04 11:29
Watykan
Autor: pixabay

To pierwsza taka wizyta od siedmiu lat. Do końca października do Watykanu przybędą ordynariusze i biskupi pomocniczy ze wszystkich ponad 40 diecezji. Każda przygotowała sprawozdanie, które przedstawi na bezpośrednim spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Głównym celem tych odwiedzin jest umocnienie więzi z biskupem Rzymu.

Przed gruboskórnością połączoną z Piłatowym umywaniem rąk, czy permanentną dezynfekcją, która sterylizuje myśli, słowa i czyny przestrzegł biskup Krzysztof Nitkiewicz. Ordynariusz diecezji sandomierskiej w homilii w czasie Eucharystii sprawowanej przy grobie św. Piotra w Grotach Watykańskich mówił: „Może powinniśmy się stać ludźmi bez skóry, bez progów dla ludzi potrzebujących miłości. Jest to mniej komfortowe, bardziej ryzykowne, To taka duchowa pandemia, z którą walczymy zadając sobie krzywdę. Panu Jezusowi chodzi jednak o miłość, a nie o jej namiastki. Miłość sięgającą progu krzyża. Właśnie msza przy grobie św. Piotra rozpoczęła wizytę ad limina Apostolorum polskich biskupów.

Bp Nitkiewicz przypomniał, że św. Piotra – Opokę przywiódł do Rzymu Chrystus i tutaj oddał swe życie razem z innymi chrześcijanami. Świętemu Piotrowi towarzyszą jego następcy sprawując urząd prymatu. Zaznaczył, że ten jest widziany na wiele sposobów i są tacy, którzy go negują, podważają obecność samego św. Piotra w Rzymie, jego śmierć na watykańskim wzgórzu.

Hierarcha wrócił uwagę, że wyrazem potwierdzającym prymat Piotrowy jest z całą pewnością wizyta ad limina Apostolorum polskich biskupów. „Nie jest to może wizyta do progów apostolskich, ale do grobów apostolskich” - podkreślił. „Prymat papieski to przede wszystkim prymat miłości. Miłości na wzór Chrystusa, który po swoim zmartwychwstaniu pyta się Piotra, czy Go miłuje” – zaznaczył kaznodzieja.

Nawiązując do „dzisiejszej Ewangelii wskazał na słowa Jezusa, który nakazuje: „Będziesz miłował”. Piotr tak miłował. Podobnie czynił świętowany dzisiaj św. Franciszek z Asyżu. „Biskup Rzymu, papież Franciszek przynagla nas, abyśmy również postępowali w ten sam sposób starając się być dobrymi Samarytanami.

W modlitwie wiernych modlono się za Ojca Świętego, za rządzących państwami, aby służyli swoim narodom w duchu wartości chrześcijańskich, za wspólnoty chrześcijan odłączonych, aby szczere poszukiwanie Prawdy zaowocowało upragnioną jednością Kościoła, za zmarłych biskupów, kapłanów, osoby życia konsekrowanego, świeckich misjonarzy, aby miłosierny Bóg przyjął ich do chwały zbawionych w niebie.

Eucharystię koncelebrowali metropolici i biskupi czterech prowincji kościelnych warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej łacińskiej.

Źródło: ekai