Sanktuarium w Zabawie: obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

2024-11-18 9:36
Światowy Dzień Ofiar Wypadków
Autor: facebook.com

W niedzielę, 17 listopada, w Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie odbyły się uroczystości związane ze Światowym Dniem Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Wydarzenie zgromadziło wiernych, rodziny ofiar oraz osoby, które osobiście doświadczyły tragicznych zdarzeń na drogach.

Obchody rozpoczęły się modlitwą wypominkową i Mszą Świętą, którą celebrował biskup tarnowski Andrzej Jeż. Ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium, w swoim wprowadzeniu przypomniał o tych, którzy stracili życie na drogach oraz podkreślił potrzebę modlitwy za ich bliskich. Wspomniał także o błogosławionej Karolinie Kózkównie, której sanktuarium stało się miejscem szczególnej pamięci i duchowego wsparcia.

Biskup Andrzej Jeż w homilii zwrócił uwagę na kruchość ludzkiego życia i potrzebę duchowego przygotowania na każdą chwilę. „Życie ludzkie jest kruche i w zasadzie w każdej chwili może się zakończyć” – powiedział, przypominając o znaczeniu modlitwy o zachowanie od nagłej i niespodziewanej śmierci. Wskazał, że pojednanie z Bogiem jest najistotniejszym elementem przygotowania na śmierć, która choć nieprzewidywalna, jest nieunikniona.

Biskup odniósł się także do wyzwań, jakie niesie współczesny świat, w którym coraz więcej osób oddala się od wiary. Przestrzegł przed zanikiem wrażliwości religijnej i brakiem szacunku wobec sakramentów. „Z punktu widzenia życia wiecznego ta pomoc jest dla człowieka najważniejsza. Niestety zdarza się, że niektórzy w ogóle tego nie rozumieją, a nawet nie chcą uszanować” – zaznaczył, apelując o umożliwienie poszkodowanym w wypadkach dostępu do duchowego wsparcia.

Hierarcha zwrócił się również do kierowców i całego społeczeństwa, wskazując na konieczność przeciwdziałania ryzykownym zachowaniom na drogach. „Nie możemy milczeć, gdy widzimy, że ktoś po spożyciu alkoholu siada za kierownicę. Milczenie w takich sytuacjach jest współudziałem w zbrodni” – podkreślił.

Po Mszy Świętej uczestnicy wysłuchali dwóch świadectw osób, które doświadczyły straty bliskich w wypadkach drogowych. Szczególnie poruszające było świadectwo pani Oli, która wspominała swojego zmarłego syna. „Tylko tutaj, wśród innych rodziców, którzy przeżyli to samo, mogę znaleźć prawdziwe zrozumienie” – mówiła. Podkreśliła znaczenie Sanktuarium bł. Karoliny jako miejsca wsparcia i duchowego ukojenia.

Następnie wierni udali się w procesji pod pomnik „Przejście”, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. W Alei Pamięci posadzono także symboliczne drzewko, a krzyż z liczbą ofiar wypadków, przypomniał o konieczności odpowiedzialności na drogach. W złożeniu symbolicznego Światła Pamięci udział wzięli biskup tarnowski Andrzej Jeż oraz duchowni, w tym ks. Andrzej Sułek, ks. Damian Migacz, ks. Marek Kogut i ks. Zbigniew Szostak.

Obchody były nie tylko czasem modlitwy i refleksji, ale także okazją do przypomnienia o konieczności działań zapobiegających tragediom drogowym. „Trzeba ustawicznie budzić czujność w społeczeństwie, by nie dopuszczać do tragedii, które każdego dnia odbierają życie tysiącom ludzi na świecie” – podsumował biskup Jeż.

W roku, w którym przypada 110. rocznica męczeńskiej śmierci bł. Karoliny, jej postawa wierności i miłości do Boga stała się szczególną inspiracją do troski o życie i odpowiedzialność za drugiego człowieka.

Źródło: ks. Tomasz Śpiewak