ŚDM w Lizbonie: młodzież będzie mogła odwiedzić świątynie innych wyznań i religii

2023-07-11 20:52
ŚDM
Autor: sdm.polska.pl

Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie będą mogli odwiedzić miejsca kultu innych religii: islamu, judaizmu, hinduizmu, a także kościoły, w których będą się odbywać modlitwy ekumeniczne. Ma to na celu wspieranie dialogu między ludźmi wierzącymi, poinformował Patriarchat Lizbony.

Odpowiedzialny za relacje ekumeniczne i międzyreligijne ks. Peter Stilwell dodał, że w Tropikalnym Ogrodzie Botanicznym zostanie posadzonych sześć drzew symbolizujących sześć wielkich tradycji religijnych świata. Ujawnił, że ta inicjatyw Uniwersytetu Lizbońskiego bardzo spodobała się papieżowi Franciszkowi.

Na ŚDM będą obecne działające na polu ekumenizmu: Wspólnota z Taizé i wspólnota Chemin Neuf (Nowa Droga), obie z Francji. Ta pierwsza poprowadzi, pod przewodnictwem przeora, brata Aloisa, codziennie modlitwy w kościele św. Dominika (Igreja de São Domingos), zaś Chemin Neuf w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego, znanej jako Basílica da Estrela.

Ze swej strony Portugalskie Towarzystwo Biblijne przygotowuje wystawę łączącą „ekologię, Kościół i etykę”. „Chcemy, by pielgrzymi podjęli refleksję o problemach ochrony środowiska na podstawie tekstów Pisma Świętego” – wyjaśnia ewangelicki teolog Simão Fonseca. Dodaje, że ekspozycja ma na celu ukazanie „piękna niebieskiej planety”, jaką jest Ziemia.

W ŚDM w Lizbonie włączą się również portugalscy anglikanie z Kościoła Luzytańskiego. Koordynatorka Sekretariatu Młodzieży tej wspólnoty chrześcijańskiej poinformowała, że weźmie w nich udział grupa anglikańskiej młodzieży, zaś w anglikańskiej katedrze św. Pawła przez cały czas trwania ŚDM będzie czynna „strefa rekreacji”. Odwiedziny uczestników ŚDM w tej świątyni będą „znakiem ekumenizmu”, zauważyła Mariana Sá Couto.

Źródło: KAI