Słowacja: w przyszłym roku Narodowa Pielgrzymka do Rzymu

2024-07-04 18:42
Rzym
Autor: Grzegorz Adamczewski

Biskupi zapraszają wszystkich ludzi dobrej woli na Narodową Pielgrzymkę do Rzymu. Odbędzie się w dniach od 3 do 6 kwietnia 2025 roku – czytamy w komunikacie z obrad słowackiego episkopatu.

Słowaccy biskupi mówili o swojej wizycie ad limina Apostolorum, która odbyła się w dniach 2-8 czerwca. Chwalili jej dobre przygotowanie i przebieg, zwłaszcza uroczystości przy grobach Apostołów, spotkania w urzędach Kurii Rzymskiej i innych instytucjach oraz rozmowę z Ojcem Świętym. Przewodniczący episkopatu, abp Bernard Bober wskazał, że główne przesłanie papieża do wiernych na Słowacji to zachęta do pogłębienia życia modlitwy i nadziei płynącej z przebaczenia i pojednania.

Biskupi wysłuchali informacji na temat przygotowań do beatyfikacji męczennika Jana Havlika (1928-1965), która odbędzie się 31 sierpnia w narodowym sanktuarium w Šaštínie. W duchu listu pasterskiego odczytanego we wszystkich kościołach w ostatnią niedzielę czerwca, ponownie zapraszają wszystkich do udziału w uroczystościach.

Słowaccy biskupi zapraszają też wszystkich ludzi dobrej woli na Narodową Pielgrzymkę do Rzymu. Odbędzie się w dniach od 3 do 6 kwietnia 2025 roku i będzie jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom Roku Jubileuszowego 2025.

Episkopat Słowacji poruszył też kwestię sytuacji demograficznej w ojczyźnie. W obliczu dramatycznego spadku urodzeń biskupi chcą rozpocząć konsultacje z ekspertami i instytucjami, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji.

Członkowie konferencji wysłuchali propozycji projektów wsparcia prześladowanych chrześcijan i uchodźców w regionie Bliskiego Wschodu, które mają być realizowane przez słowackie katolickie organizacje charytatywne i ich partnerów. Propozycje powstały w wyniku podróży do Iraku, Syrii i Libanu.

Jutro słowaccy biskupi wezmą udział w Narodowej Pielgrzymce Cyrylometodiańskiej w Nitrze.

Źródło: ekai